Świat

ONZ o Ukrainie: porwania, tortury, morderstwa. Ponad 350 ofiar w ciągu miesiąca

Świat

youtube.com / yurii romaniwUkraiński żołnierz wracający ze wschodu Ukrainy (na wideo - moment zestrzelenia samolotu transportowego w Ługańsku)

Od 7 maja do 7 czerwca na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 356 osób, w tym 257 cywilów - poinformowała ONZ w opublikowanym w środę raporcie. Według organizacji, w regionach ogarniętych konfliktem zbrojnym dochodzi do licznych przypadków tortur i porwań.

Wśród zabitych jest 86 ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, w tym ofiary zeszłotygodniowego zestrzelenia przez separatystów ukraińskiego samolotu transportowego z żołnierzami na pokładzie.

ONZ: przybywa uzbrojonych grup

W ciągu badanego okresu ONZ odnotowała też ponad 200 przypadków tortur oraz 81 uprowadzeń, za które w większości odpowiadają "zbrojne grupy". ONZ alarmuje także, że na wschodzie Ukrainy ciągle przybywa uzbrojonych grup. Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay ostrzega w raporcie, że na Ukrainie panuje "atmosfera niepewności i strachu". Konflikt na wschodzie kraju zmusił też 34 tysiące osób do opuszczenia swoich domów; najgorsza sytuacja ma panować w obwodach donieckim i ługańskim.

Porwania, tortury i morderstwa

"Eskalacja przestępczej działalności prowadzi do poważnego naruszania praw człowieka i nie dotyczy tylko dziennikarzy, lokalnych polityków i działaczy społecznych. (...) Porwania, przetrzymywania, przypadki fatalnego traktowania i tortur, oraz morderstwa dokonywane przez uzbrojone grupy dotyczą większości mieszkańców dwóch wschodnich regionów (donieckiego i ługańskiego)" - napisano w raporcie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił w środę, że siły rządowe w trybie jednostronnym przerwą działania bojowe na wschodzie kraju, żeby dać prorosyjskim separatystom możliwość złożenia broni. Ma to być element większego planu pokojowego.

Media: minionej nocy zginęło 15 żołnierzy

Tygodnik "Dzerkało Tyżnia" poinformował natomiast na swojej stronie internetowej, że w starciach z prorosyjskimi separatystami w obwodzie ługańskim w nocy z wtorku na środę zginęło 15 żołnierzy sił rządowych. Los dalszych 13 wojskowych jest nieznany. Gazeta powołuje się na niewymienionego z nazwiska wysokiego rangą przedstawiciela ministerstwa obrony Ukrainy. Źródło to powiedziało też, że dziewięciu funkcjonariuszy sił rządowych, prowadzących na wschodzie kraju operację przeciw separatystom, zostało rannych w ciągu ostatniej nocy. Agencja Interfax-Ukraina, która cytuje te dane, zaznacza, że nie uzyskała ich oficjalnego potwierdzenia. Wcześniej ministerstwo obrony ogłosiło, iż w konflikcie zginęło dotąd na wschodzie kraju 147 wojskowych, a 267 zostało rannych.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //tka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: