Świat

Raport ONZ: Pjongjang od dekad porywa obcokrajowców. Robi z nich niewolników

Świat

United ArtistsTortury w Korei Północnej na rysunkach byłych więźniów

W czasie poniedziałkowego posiedzenia podkomisji praw człowieka ONZ eksperci organizacji przedstawili ustalenia wieloletniego śledztwa w sprawie porwań obcokrajowców na Półwyspie Koreańskim. Okazuje się, że od momentu powstania państwa aż do dziś Korea Północna porywa, więzi i torturuje ludzi z całego świata.

O poniedziałkowej dyskusji w ONZ informuje na swojej stronie internetowej organizacja Human Rights Watch.

Tortury w Korei Północnej na rysunkach byłych więźniówUnited Nations

Porywają od ponad 60 lat

Według ekspertów Narodów Zjednoczonych, Korea Północna od 1950 r., a więc momentu dojścia do władzy komunistów, porywała i do dziś porywa osoby różnych narodowości.

ONZ ma dowody na to, że są to Chińczycy, Japończycy, Koreańczycy z Południa, Tajlandczycy, obywatele krajów Bliskiego Wschodu, a także krajów europejskich. Międzynarodowi eksperci przez lata dotarli bowiem do naocznych świadków - przede wszystkim byłych więźniów i zbiegów z totalitarnego kraju - którzy opowiedzieli o tym, jak traktowano tam więźniów z krajów sąsiednich i Zachodu.

Osoby porwane przez reżim w Pjongjangu prawie nigdy nie odzyskiwały wolności. Część z nich trafiała do więzień, ale wiele innych "poddawano torturom i gwałtom", traktując jak "niewolników". ONZ w wyniku śledztwa, którego wstępne wyniki po raz pierwszy opublikowano już w ubiegłym roku, wskazało, że kobiety porywane przez Koreańczyków z Północy były gwałcone, a po zajściu w ciążę poddawane aborcji.

Większość porwanych osób zmarła lub zginęła w więzieniach w tym kraju.

ONZ stwierdziło też, że od co najmniej 20 lat w porwaniach reżimowi Kimów pomagają Chiny. Dotyczy to przede wszystkim zawracania siłą do Korei Północnej zbiegów z tego kraju. Sami agenci Korei Północnej porwań obcokrajowców też najczęściej dokonywali i dokonują w Chinach.

Piszące o obradach podkomisji ONZ, Human Rights Watch dodaje, że należy mieć nadzieję na stałe włączenie w dyskusję o sytuacji w Korei Północnej kwestii praw człowieka i rozpoczęcie otwartej kampanii dążącej do postawienia Pjongjangu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Tortury w Korei Północnej na rysunkach byłych więźniówUnited Nations
Tortury w Korei Północnej na rysunkach byłych więźniówUnited Nations
Tortury w Korei Północnej na rysunkach byłych więźniówUnited Nations

CZYTAJ WIĘCEJ O LUDZIACH PORWANYCH PRZEZ PJONGJANG

Autor: adso\mtom / Źródło: HRW

Źródło zdjęcia głównego: United Artists