Izrael powinien ujawnić wszystkie tajne miejsca odosobnienia na terenie kraju - uznał w specjalnym protokole oenzetowski Komitet Przeciwko Torturom (CAT). ONZ zażądał też zbadania przypadków łamania praw człowieka w tych więzieniach.
Decyzje zapadły na zakończonej w piątek w Genewie 42. sesja Komitetu Przeciwko Torturom ONZ.
Tajne więzienie 1391
Gdy wykryto, że na terenie Izraela istnieje "instalacja 1391" - sekretne więzienie, CAT zażądał ujawnienia wszystkich ośrodków tego typu i zbadania, czy nie dochodziło tam do maltretowania więźniów. Po zakończeniu dochodzenia mogłoby dojść, zdaniem ONZ, do postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za ewentualne łamanie tam praw człowieka.
Oprócz tego zażądano upewnienia się przez władze w Tel Awiwie, że żadna z zatrzymanych osób nie będzie w przyszłości przetrzymywana w takim miejscu, gdyż narusza to "Konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur" z 1984 roku. Została ona podpisana i ratyfikowana przez Izrael.
Protokół CAT przyjął do wiadomości wyjaśnienia izraelskich władz, że od 2006 roku "instalacja 1391" nie jest już wykorzystywana do przetrzymywania i przesłuchiwania podejrzanych. Komitet Przeciwko Torturom wyraził jednak ubolewanie, że mimo wielokrotnych próśb, żaden członek komitetu nie miał możliwości odwiedzenia tego miejsca.
Nie szukać wymówek dla tortur
Komitet podkreśla również z naciskiem, że wszyscy zatrzymani powinni mieć łatwy dostęp do adwokata, lekarza i jednego z członków swojej rodziny, ponieważ jest to ważne dla obrony ich praw i stanowi zabezpieczenie przed maltretowaniem i torturami. Komitet Przeciwko Torturom ONZ
Poza tym CAT ponownie zażądał od władz Izraela, aby wykluczył posługiwanie się argumentami uzasadniającymi "konieczność" stosowania "zbrodni tortur". Domaga się on również, aby Izrael włączył do swego ustawodawstwa kwalifikację prawną tortur, jako zbrodni.
Inne wskazania Komitetu względem Tel Awiwu dotyczą "zbadania swego ustawodawstwa i swej polityki w celu upewnienia się, że wszyscy bez wyjątku zatrzymani stają przed sędzią i mają prawo do szybkiego kontaktu z adwokatem".
"Komitet podkreśla również z naciskiem, że wszyscy zatrzymani powinni mieć łatwy dostęp do adwokata, lekarza i jednego z członków swojej rodziny, ponieważ jest to ważne dla obrony ich praw i stanowi zabezpieczenie przed maltretowaniem i torturami" - napisano w protokole.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu