Ofensywa talibów w Afganistanie. Ewakuacje dyplomatów z Kabulu, spotkanie ambasadorów NATO

Źródło:
PAP

Talibowie zajmują kolejne miasta w Afganistanie. Sytuację omawiali w piątek w Brukseli ambasadorowie państw NATO. W związku z ofensywą talibów część krajów ogranicza swą działalność dyplomatyczną w Kabulu. Niemcy przyspieszyły ewakuację pracowników swej placówki. Dania i Norwegia zamykają ambasady i ewakuują personel.

W piątek po południu w Brukseli spotkali się ambasadorowie państw NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział po rozmowach, że "sojusznicy z NATO są bardzo zaniepokojeni skalą przemocy spowodowanej przez ofensywę talibów, zwłaszcza atakami na cywilów, celowanymi zabójstwami i informacjami o innych poważnych formach łamania praw człowieka" . Zapowiedział, że kraje NATO "dostosują" swoją reprezentację dyplomatyczną do sytuacji w Afganistanie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Kolejne państwa zamykają ambasady i ewakuują personel

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zapowiedział, że Niemcy w najbliższych dniach ograniczą personel swojej ambasady w Kabulu do "absolutnego minimum" i wzmocnią jego bezpieczeństwo.

Czytaj więcej: Miesiąc po miesiącu. Tak talibowie opanowywali afgańskie prowincje i miasta

- Rządowy zespół do spraw koordynacji kryzysowej postanowił również przyspieszyć loty czarterowe, które pierwotnie planowano na koniec sierpnia - powiedział Maas dziennikarzom w Denzlingen w południowych Niemczech.

Dodał, że chodzi o ewakuację personelu ambasady, a także lokalnych afgańskich współpracowników. Afgańczycy, którzy nie mają wiz, mają dostać dokumenty już w Niemczech.

Duńska stacja telewizyjna TV2 poinformowała, powołując się na ministra spraw zagranicznych Jeppe Kofoda, że ambasada w Kabulu została czasowo zamknięta, a jej personel jest ewakuowany do kraju.

Zamknięcie ambasady w stolicy Afganistanu i ewakuację dyplomatów, a także miejscowych pracowników z rodzinami, zapowiedziała w piątek także szefowa MSZ Norwegii Ine Eriksen Soereide.

Wcześniej USA zapowiedziały wysłanie dodatkowo trzech tysięcy żołnierzy do pomocy w ewakuacji części personelu z ambasady amerykańskiej w Kabulu.

Wielka Brytania zapowiedziała wysłanie około 600 żołnierzy, by pomóc swym obywatelom opuścić Afganistan.

Swe siły specjalne wysyła do Kabulu też Kanada, zajmą się one ewakuacją kanadyjskiej ambasady.

Ofensywa talibów postępuje

Rosja zapowiedziała, że nie jest brana pod uwagę ewakuacja ambasady w Kabulu. Specjalny wysłannik prezydenta Rosji do Afganistanu i dyrektor departamentu II Azji w rosyjskim MSZ Zamir Kabułow powiedział agencji TASS, że talibowie "nie są zdolni do przejęcia Kabulu w przewidywalnej przyszłości".

Postępująca błyskawicznie ofensywa talibów doprowadziła do przejęcia drugiego co do wielkości największego afgańskiego miasta, Kandaharu na południu kraju oraz Heratu na zachodzie.

Od 6 sierpnia bojownicy talibscy, którzy walczą z afgańskim rządem i chcą narzucić surową wersję rządów islamskich (szariatu), przejęli kontrolę nad 14 z 34 afgańskich stolic prowincji.

Ofensywa talibów w AfganistanieREUTERS/PAP

Autorka/Autor:mjz, ads//rzw

Źródło: PAP