Miesiąc po miesiącu. Tak talibowie opanowywali afgańskie prowincje i miasta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ofensywa talibów, którzy zajmują kolejne afgańskie miasta zaczęła się już kilka miesięcy temu. Tak agresywne zajmowanie afgańskiego terytorium trwało co najmniej od kwietnia. Opisujemy, jak wyglądało to miesiąc po miesiącu.

Talibowie rozpoczęli ofensywę w maju, gdy z kraju ostatecznie zaczęły wycofywać się wojska amerykańskie i siły zagraniczne. Ich działania nabrały tempa w zeszłym tygodniu. Obecnie kontrolują połowę z 32 afgańskich prowincji. Oto, co się wydarzyło w ostatnim czasie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

14 kwietnia

Amerykański prezydent Joe Biden ogłasza wycofanie wojsk z Afganistanu. Operacja była zaplanowana od 1 maja do 11 września. - Jestem teraz czwartym amerykańskim prezydentem, który zarządza obecnością amerykańskich wojsk w Afganistanie. (...) Nie przerzucę tej odpowiedzialności na piątego. Najwyższy czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki – oświadczył wtedy Biden.

>> "Czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki"

Obietnice wycofania wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu przed Bożym Narodzeniem w 2020 roku składał poprzedni amerykański prezydent Donald Trump.

Amerykańscy żołnierze w Afganistanie (zdjęcie archiwalne)www.army.mil

4 maja

Talibowie rozpoczynają wielką ofensywę na siły afgańskie w prowincji Helmand na południowym zachodzie kraju. Atakują także co najmniej sześć innych prowincji

11 maja

Talibowie zdobywają dzielnicę Nerkh na obrzeżach stolicy kraju, Kabulu. W całym kraju nasila się przemoc.

7 czerwca

Wyżsi urzędnicy rządowi przekazują, że z powodu zaostrzonej walki ponad 150 afgańskich żołnierzy zginęło zaledwie w ciągu doby. Dodają, że walki toczą się w 26 z 34 prowincji kraju.

22 czerwca

Dochodzi do serii ataków na północy kraju. Wysłannik ONZ w Afganistanie twierdzi, że zajęto ponad 50 z 370 dystryktów.

2 lipca

Amerykańskie wojska wycofują się ze swojej głównej bazy wojskowej w Afganistanie, czyli bazy lotniczej Bagram. "Po 20 latach od wejścia tam pierwszych sił USA, formalnie zakończyła się najdłuższa wojna w historii Stanów Zjednoczonych" – komentuje Agencja Reutera.

Baza Bagram była centrum amerykańskiej obecności wojskowej w kraju. Przez lata konfliktu stacjonujących tam wojskowych odwiedzali przywódcy i gwiazdy show-biznesu. Po tym dniu władzę nad nią przejęły afgańskie siły rządowe.

>> "Koniec najdłuższej wojny". Bazę Bagram - symbol obecności w Afganistanie - opuścili żołnierze USA

Amerykańscy żołnierze w bazie Bagram, 2006 rok Getty Images Europe

7 lipca

Talibowie zaatakowali miasto Kala-i Naw, stolicę prowincji Badghis w północno-zachodniej części kraju. To pierwszy atak na stolicę prowincji. Bojownicy oświadczają, że mogą przedstawić pisemną propozycję pokojową rządowi afgańskiemu już w sierpniu.

>> Atak z trzech stron, w mieście panika. Talibowie się nie zatrzymują, pierwszy raz zaatakowali stolicę prowincji

Dzień wcześniej afgański rząd poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, od kiedy wojska USA i NATO rozpoczęły ostatnią fazę wycofywania się z kraju, talibowie zajęli ponad 100 z blisko 400 dystryktów kraju.

21 lipca

Według wyższych przedstawicieli amerykańskiego wojska, talibowie kontrolują około połowy dystryktów kraju. Zwraca się uwagę na skalę i szybkość działań.

26 lipca

Stany Zjednoczone zapewniają, że będą nadal wspierać wojska afgańskie w nadchodzących tygodniach zintensyfikowanymi nalotami, aby pomóc im w odparciu ataków talibów.

Misja Wsparcia ONZ w Afganistanie informuje w półrocznym raporcie, że od stycznia do czerwca udokumentowała 5183 cywilne ofiary konfliktu, w tym 1659 to ofiary śmiertelne. 3254 osoby zostały ranne. To wzrost o 47 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

6 sierpnia

Zarandż w południowej prowincji Nimruz staje się pierwszą od lat zajętą przez talibów regionalną stolicą. W Kabulu bojownicy zabili szefa rządowego centrum mediów i informacji Dawę Chana Menapala.

>> Talibowie rosną w siłę. Kabul coraz bliżej upadku

13 sierpnia

Talibowie zdobywają kolejną stolicę prowincji - położony na południu kraju Kandahar. Tym samym kontrolują już 12 spośród wszystkich 34 afgańskich prowincji. Wcześniej wkroczyli do Heratu, trzeciego pod względem wielkości miasta Afganistanu oraz do Ghazni - najbliżej położonej Kabulu regionalnej stolicy.

Pentagon informuje, że w ciągu 48 godzin wyśle dodatkowe trzy tysiące żołnierzy, aby pomogli w ewakuacji amerykańskiej ambasady. Władze brytyjskie przekazują, że wyślą około 600 żołnierzy, by pomóc swoim obywatelom opuścić Afganistan. Placówki innych państw i organizacji pomocowych powiadomiły, że również ewakuują swój personel.

>> Więcej informacji z Afganistanu w tvn24.pl

Reuters/PAP

Artykuł z września 2020 roku: Historyczne rozmowy mają zakończyć niekończącą się wojnę

Autorka/Autor:akw, karol

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: