Odwiedziny u rodziców albo grzywna. Seniorzy: Cieszymy się, że to prawo wchodzi w życie

Chińczycy muszą dbać o starszychtvn24

Chińskie społeczeństwo starzeje się na niespotykaną dotąd skalę. Rząd wyszedł naprzeciw wyzwaniu i postanowił wprowadzić prawo ludzi starszych. Zgodnie z nim dzieci osób powyżej 60. roku życia mają obowiązek odwiedzać rodziców, telefonować do nich i pisać. Za niestosowanie się do nowych przepisów grozi kara grzywny.

Jakość życia seniorów w Chinach na przestrzeni ostatnich lat znacznie się poprawiła. Mają lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i emerytur. Rząd poszedł krok dalej i ustanawia prawo ludzi starszych (czytaj więcej). - Cieszymy się, że to prawo wchodzi w życie. Starsi ludzie potrzebują opieki, inaczej czują się samotni - mówi jedna z seniorek. W kraju Konfucjusza, mimo tradycyjnej czci dla osób starszych, coraz częściej żyją w samotności Zgodnie z nowym prawem dzieci osób powyżej 60. roku życia mają obowiązek odwiedzać rodziców, telefonować do nich i pisać. Niedopełnienie obowiązków ma skutkować karą grzywny.

Społeczeństwo szybko się starzeje

W Chinach żyje około 200 mln seniorów. Obowiązująca od końca lat 70. polityka jednego dziecka, a przy tym coraz lepsza opieka zdrowotna spowodowały, że chińskie społeczeństwo starzeje się na niespotykaną dotąd skalę. Kraj stara się poradzić z dynamicznie zmieniającym się rytmem życia chińskich rodzin. Coraz częściej osoby starsze trafiają do domów opieki społecznej i hospicjów. - W przeszłości młodzi Chińczycy wiedzieli, że ich powinnością jest mieszkać z rodzicami i opiekować się nimi, kiedy się zestarzeją. Ale wraz z rozwojem ekonomicznym społeczeństwa ta tradycja w Chinach zamiera - tłumaczy Dong Wei, pielęgniarka jednego z hospicjów.

- Oddawanie starszych ludzi do domu opieki jest nieuniknione. Młodzi ludzie są w stanie wesprzeć rodziców finansowo, ale nie sposób na nich polegać w kwestii opieki - mówi jeden z odwiedzających rodzinę w hospicjum. Chińscy internauci krytykują nowe prawo, a seniorzy mówią po cichu, że ich dzieci powinny skupić się na pracy, nawet jeżeli oznacza to, że oni sami zostaną gdzieś z tyłu.

Autor: aj//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24