Świat

Obrzezanie to "napaść". Lekarze chcą zakazu

Świat

Aktualizacja:
 
sxc.huCzy z zabiegiem należy czekać, aż dziecko będzie starsze?

Obrzezanie chłopców z powodów religijnych i nie związanych z potrzebami zdrowotnymi powinno zostać zakazane - wnioskuje Szwedzkie Stowarzyszenie Pediatrów. Według lekarzy, tego rodzaju operacje są niczym innym jak "napaścią" na młodych mężczyzn.

Pediatrzy w ramach swojego stowarzyszenia od wielu lat dyskutowali na temat obrzezania. Teraz ostatecznie zdecydowali, że tego rodzaju praktyki powinny zostać natychmiast zakazane. Taki wniosek przesłali do Szwedzkiej Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Socjalnej (Socialstyrelsen), czyli rządowego ciała odpowiadającego za wprowadzanie standardów medycznych w kraju.

Według lekarzy należy natychmiast zakazać obrzezań, ponieważ "dzieci nie są w tej sprawie podjąć samodzielnej decyzji". - To skomplikowane i trudne zagadnienie, ale pomimo tego zdecydowaliśmy, że należy pozbyć się tej procedury - twierdzi Staffan Janson, przewodniczący komitetu etycznego stowarzyszenia pediatrów. - To zniekształcenie dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie o sobie decydować - dodał lekarz.

Pediatrzy mają przeciwników między innymi w mieszkających w Szwecji wyznawcach islamu. - Rodzice podejmują decyzje za dzieci cały czas - mówi Omar Mustafa, szef Stowarzyszenia Islamskiego w Szwecji. - Pozostawianie rodzicom decyzji w kwestii obrzezania nie jest niczym odmiennym od decydowania o szczepieniach - twierdzi muzułmanin.

Źródło: thelocal.se

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości