Obama w Chinach. Nowy rozdział między supermocarstwami?


Barack Obama przyleciał w poniedziałek do Pekinu na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Amerykański prezydent złoży też państwową wizytę w Chinach. Przewidziane są rozmowy Obamy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Przywódcy USA i Chin będą rozmawiać o wykształceniu nowego typu relacji pomiędzy supermocarstwami i współpracy w rozwiązywaniu najpoważniejszych problemów współczesnego świata, w tym eboli, terroryzmu i zmian klimatycznych + zapowiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.

Co na szczycie?

Tegoroczny szczyt, pod hasłem "Kształtowanie przyszłości poprzez współpracę Azji i Pacyfiku", zbiega się z 25-leciem istnienia Wspólnoty.

Przywódcy 21 państw APEC będą na nim poszukiwali metod ożywienia zwalniającej gospodarki regionu m.in. poprzez zacieśnienie integracji, innowacje, wzmocnienie sektora usług, reformy gospodarcze, inwestycje w infrastrukturę i poprawę łączności.

W środę Obama poleci do Birmy na szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), gdzie odbędzie się też szczyt USA - ASEAN.

Po szczycie Obama spotka się z prezydentem Birmy Thein Seinem, a także z liderką opozycji w tym kraju Aung San Suu Kyi. Następnie uda się do Brisbane w Australii, gdzie w sobotę odbędzie się szczyt G20.

Autor: msz/kka / Źródło: PAP