Obama obiecał papieżowi: mniej aborcji w USA

Aktualizacja:

Barack Obama obiecał papieżowi, że zaangażuje się w działania na rzecz zmniejszenia liczby aborcji w USA - poinformował na konferencji prasowej rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Frederico Lombardi. W Watykanie miało miejsce pierwsze spotkanie Obamy z Ojcem Świętym. Do audiencji doszło w bibliotece papieskiej, tuż po godzinie 16.00.

Lombardi zaznaczył, że odbarzony "charyzmą" przywódca USA "zafascynował" wszystkich, którzy spotkali się z nim w Watykanie, a sam Benedykt XVI był "nadzwyczaj usatysfakcjonowany i zadowolony z przebiegu rozmowy".

Przyzwyczajeni do fleszy

Gdy tylko Obama i papież usiedli za stołem, jeszcze przed wyproszeniem dziennikarzy, prezydent USA zapewnił, że zakończony w piątek szczyt w L'Aquili był bardzo owocny. Mówił też o decyzji o wyasygnowaniu 20 miliardów dolarów na walkę z głodem na świecie.

Siadając przy stole w błysku fleszy aparatów fotograficznych, amerykański prezydent powiedział z uśmiechem do Benedykta XVI, że "na pewno przyzwyczaił się już do tego, że robi mu się zdjęcia". - I ja też się przyzwyczaiłem - dodał Obama.

Lektury do samolotu

- Oczekujemy bardzo silnych relacji - zapewnił Barack Obama po trwającej około 40 minut audiencji. W prezencie od Ojca Świętego otrzymał dwie lektury. Pierwszą jest egzemplarz encykliki społecznej Benedykta XVI "Caritas in veritate", drugą - opublikowany w zeszłym roku dokument Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae" na temat bioetyki, w którym powtarza się sprzeciw Kościoła wobec aborcji i badań nad komórkami macierzystymi. Osobisty papieski sekretarz ksiądz Georg Gaenswein wyjaśnił dziennikarzom, że ten dokument "może pomóc prezydentowi zrozumieć lepiej stanowisko Kościoła katolickiego". - Będę miał co czytać w samolocie - powiedział prezydent USA po spotkaniu z Benedyktem XVI.

Jeszcze przed audiencją przeprowadził on rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i arcybiskupem Dominique Mambertim. Z kolei Michelle Obama z córkami Sashą i Malią zwiedziła Watykan. Następnie wzięła udział w drugiej części audiencji. Na jej zakończenie, już bez obecności fotoreporterów, do papieża podeszły również córki Obamów i ich mama, Michelle.

Poruszano problem wielkich wyzwań

W opublikowanym po spotkaniu z papieżem komunikacie, watykańskie biuro prasowe napisało, że prezydent i papież poruszyli tematy "stanowiące wielkie wyzwania dla przyszłości każdego kraju oraz prawdziwego postępu narodów". Wśród nich wymienia się "obronę i krzewienie życia, prawo do sprzeciwu sumienia".

"W centrum spotkania znalazły się również kwestie polityki międzynarodowej, także w świetle rezultatów szczytu G8" - głosi dokument. Prezydent Barack Obama rozmawiał też o "perspektywach pokoju na Bliskim Wschodzie, w których odnotowuje się zbieżności".

Potrzeba tolerancji

Kolejne wymienione tematy rozmów to dialog między kulturami i religiami, globalny kryzys gospodarczo-finansowy, jego "implikacje etyczne", bezpieczeństwo żywnościowe, a także pomoc dla Afryki i Ameryki Łacińskiej, handel narkotykami.

"Położono także nacisk na znaczenie wychowania w tolerancji w każdym kraju" - brzmi watykański komunikat.

Fundamentalne różnice

Jeszcze przed spotkaniem mówiło się o znaczących różnicach dzielących papieża i prezydenta USA w kwestiach bioetycznych. Wkrótce po swoim zaprzysiężeniu Obama powiedział, że będzie bronił prawa kobiet do wyboru ws. ewentualnego przerwania ciąży.

- Ta decyzja nie tylko chroni zdrowie kobiet i ich reprodukcyjną wolność, ale odzwierciedla również szerszą zasadę: że rząd nie powinien ingerować w nasze najbardziej prywatne sprawy rodzinne - powiedział w 36. rocznicę orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie "Roe przeciwko Wade", które zalegalizowało aborcję na życzenie.

Inne zmiany, które nie mogą spodobać się Kościołowi, to m.in. zniesienie przez Obamę zakazu finansowania z funduszy federalnych międzynarodowych grup dokonujących aborcji lub zapewniających doradztwo w sprawach przerywania ciąży. Administracja obecnego prezydenta zniosła też ograniczenia dotyczące finansowania z budżetu badań nad komórkami macierzystymi.

Co ich łączy?

Płaszczyznę porozumienia Obama i papież Benedykt XVI mogą znaleźć w takich kwestiach, jak proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, dialog ze światem muzułmańskim czy kwestie ochrony środowiska.

Źródło: tvn24.pl, BBC