O decentralizacji Ukrainy na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa

Wizyta Viktorii Nuland w Kijowie. Rozmowy dotyczyły m.in. decentralizacji władzy na Ukrainie kremlin.ru

- Putin i stali członkowie rady wymienili poglądy - to jedyny komentarz rzecznika prezydenta Rosji do informacji, że podczas piątkowego posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa jednym z tematów była sprawa decentralizacji władzy na Ukrainie. Ze stałymi członkami rady spotkał się prezydent Władimir Putin.

Władimir Putin zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa po wczorajszych wydarzeniach w parlamencie ukraińskim, który wstępnie zaakceptował złożony przez prezydenta Petra Poroszenkę projekt zmian w konstytucji, przewidujący szeroką decentralizację władzy.

Poroszenko uzasadnił, że jego poprawki nie przewidują "żadnego specjalnego statusu dla Donbasu". Zapewnił, że "Ukraina była, jest i będzie państwem unitarnym".

Władze Rosji zarzucały stronie ukraińskiej, że "nie realizuje porozumień pokojowych w Mińsku dotyczących statusu poszczególnych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego".

MSZ Rosji krytykuje

Rosyjskie MSZ skrytykowało proponowany projekt zmian w konstytucji Ukrainy. "Wniesiony do Rady Najwyższej projekt zmian w konstytucji Ukrainy w części dotyczącej decentralizacji został przygotowany nie tylko bez udziału rzeczywistych przedstawicieli Doniecka i Ługańska, lecz także bez najmniejszego uwzględnienia interesów południa i wschodu Ukrainy" - napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji; chodzi o reprezentantów dwóch samozwańczych republik separatystycznych.

Zdaniem rosyjskich władz próba przedstawienia paragrafu o "szczególnych zasadach funkcjonowania samorządu lokalnego w niektórych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego" jako wypełnienia przez Ukrainę mińskich zobowiązań "jest jedynie tego imitacją i nie powinno nikogo wprowadzić w błąd".

"Apelujemy do strony ukraińskiej, by przestała stwarzać pozory procesu politycznego uregulowania i aby ściśle przestrzegała litery i ducha mińskich porozumień" - pisze rosyjskie MSZ.

"Po spotkaniu z Nuland"

Jak informowała internetowa gazeta "Ukraińska Prawda", Poroszenko złożył w parlamencie projekt poprawek do ustawy zasadniczej po spotkaniu z asystentką sekretarza stanu w amerykańskim Departamencie Stanu Viktorią Nuland.

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow pytany o szczegóły rozmów w sprawie decentralizacji Ukrainy podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, odpowiedział, że "Putin i stali członkowie rady wymienili poglądy".

"Iran i rola USA"

Na stronie prezydenta kremlin.ru zakomunikowano, że "wraz z bieżącymi sprawami wewnętrznymi, polityki gospodarczej i społecznej i spraw zagranicznych doszło do wymiany poglądów dotyczących realizacji umów pokojowych zawartych w Mińsku, w tym poprawek do konstytucji ukraińskiej".

Członkowie Rady Bezpieczeństwa debatowali także o irańskim programie nuklearnym oraz o roli, jaką w tej sprawie odegrały Stany Zjednoczone.

W komunikacie na stronie kremlin.ru poinformowało ponadto, że "podczas posiedzenia Putin poinformował stałych członków Rady Bezpieczeństwa o przeprowadzonych międzynarodowych rozmowach telefonicznych w ciągu ostatniego tygodnia, w tym z prezydenta USA Barackiem Obamą, prezydentem Finlandii Sauli Niinistö i premierem Holandii Markiem Rutte".

[object Object]
Steven Seagal został obywatelem Rosji. Na nagraniu: wizyta u prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkipresident.gov.by
wideo 2/18

Autor: tas,klo//rzw / Źródło: kremlin.ru, Ukraińska Prawda,PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru