Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel, pytany o wywiad Andrzeja Dudy, w którym prezydent mówił o potencjalnej możliwości udziału Polski w programie Nuclear Sharing. Jednocześnie przedstawiciel Białego Domu powiedział "Faktom" TVN, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO "stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa".
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" powiedział, że nic nie wskazuje na to, by Polska w najbliższym czasie znalazła się w posiadaniu broni nuklearnej. Dodał jednak, że zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. - Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Andrzej Duda: zawsze jest potencjalna możliwość udziału Polski w Nuclear Sharing
Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych - pod kontrolą USA - państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej.
Reakcja Waszyngtonu na słowa Andrzeja Dudy
O tę kwestię był pytany na czwartkowym briefingu prasowym rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel. Podkreślił, że "Polska jest ważnym sojusznikiem NATO w regionie". - Ale jeśli chodzi o tę konkretną kwestię, nie jesteśmy świadomi, że została ona podniesiona - powiedział.
- I mogę powiedzieć, że Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - dodał. W 1997 roku nastąpiło pierwsze rozszerzenie NATO po zakończeniu zimnej wojny - członkami Sojuszu stały się wtedy Polska, Czechy i Węgry. W następnych latach dołączały kolejne kraje regionu.
Rzecznik Departamentu Stanu nie sprecyzował, dlaczego podał datę 1997 roku, ale w tym właśnie roku podpisano Akt Stanowiący NATO-Rosja, który mówi m.in. o tym, że państwa NATO nie mają intencji, planu i powodu do rozmieszczania broni nuklearnej na terytorium nowych krajów członkowskich. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiły się jednak na Zachodzie głosy, że umowa z Rosją straciła ważność.
Podobne stanowisko przekazał "Faktom" TVN przedstawiciel Białego Domu. "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa. W tej chwili Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku" - przekazał członek amerykańskiej administracji Marcinowi Wronie z "Faktów" TVN.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of State