Polska w Nuclear Sharing? Departament Stanu komentuje

Źródło:
tvn24.pl
Departament Stanu USA pytany o wywiad prezydenta Dudy. "USA nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej"
Departament Stanu USA pytany o wywiad prezydenta Dudy. "USA nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej"U.S. Department of State
wideo 2/4
Departament Stanu USA pytany o wywiad prezydenta Dudy. "USA nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej"U.S. Department of State

Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel, pytany o wywiad Andrzeja Dudy, w którym prezydent mówił o potencjalnej możliwości udziału Polski w programie Nuclear Sharing. Jednocześnie przedstawiciel Białego Domu powiedział "Faktom" TVN, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO "stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa".

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" powiedział, że nic nie wskazuje na to, by Polska w najbliższym czasie znalazła się w posiadaniu broni nuklearnej. Dodał jednak, że zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. - Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Andrzej Duda: zawsze jest potencjalna możliwość udziału Polski w Nuclear Sharing

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych - pod kontrolą USA - państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej.

Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce?

Reakcja Waszyngtonu na słowa Andrzeja Dudy

O tę kwestię był pytany na czwartkowym briefingu prasowym rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel. Podkreślił, że "Polska jest ważnym sojusznikiem NATO w regionie". - Ale jeśli chodzi o tę konkretną kwestię, nie jesteśmy świadomi, że została ona podniesiona - powiedział.

- I mogę powiedzieć, że Stany Zjednoczone nie mają planów rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - dodał. W 1997 roku nastąpiło pierwsze rozszerzenie NATO po zakończeniu zimnej wojny - członkami Sojuszu stały się wtedy Polska, Czechy i Węgry. W następnych latach dołączały kolejne kraje regionu.

Rzecznik Departamentu Stanu nie sprecyzował, dlaczego podał datę 1997 roku, ale w tym właśnie roku podpisano Akt Stanowiący NATO-Rosja, który mówi m.in. o tym, że państwa NATO nie mają intencji, planu i powodu do rozmieszczania broni nuklearnej na terytorium nowych krajów członkowskich. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiły się jednak na Zachodzie głosy, że umowa z Rosją straciła ważność.

Przedstawiciel Białego Domu dla "Faktów" TVN: USA i NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa
Przedstawiciel Białego Domu dla "Faktów" TVN: USA i NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa TVN24

Podobne stanowisko przekazał "Faktom" TVN przedstawiciel Białego Domu. "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniające się środowisko bezpieczeństwa. W tej chwili Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku" - przekazał członek amerykańskiej administracji Marcinowi Wronie z "Faktów" TVN.

Autorka/Autor:pp, momo\mtom, kab, adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of State