Reuters: Francja i Niemcy już się dogadały. Podpiszą projekt budowy wspólnego myśliwca

[object Object]
Makieta brytyjskiego myśliwca nowej generacji Tempest, lipiec 2018BAE Systems
wideo 2/5

Francja i Niemcy w środę podpiszą pierwszy kontrakt we wspólnym programie opracowania myśliwca nowej generacji - poinformowała agencja Reutera, powołująca się na trzy różne źródła. Kontrakt o wartości 65 milionów euro w ciągu dwóch lat ma być sfinansowany po równo przez oba państwa.

Reuters powołuje się na informacje od rozmówcy z francuskich sił zbrojnych oraz dwa inne anonimowe źródła.

Wstępny kontrakt ma zostać podpisany na terenie francuskiej spółki zbrojeniowej Safran w Paryżu, a podczas ceremonii obecne będą francuska i niemiecka minister obrony - Florence Parly i Ursula von der Leyen.

W prace koncepcyjne i projektowe nad maszyną, która do 2040 roku ma zastąpić francuskie myśliwce Rafale oraz niemieckie myśliwce Eurofighter opracowane w przeszłości wspólnie przez cztery państwa europejskie, zaangażowane zostaną koncerny Dassault Aviation i Airbus.

W kolejnych miesiącach spodziewane są dalsze kontrakty dotyczące opracowania nowych technologii i demonstratorów niezbędnych dla stworzenia przyszłego myśliwca.

Francusko-niemiecka maszyna

Plany wspólnego opracowania przez Francję i Niemcy Systemu Walki Powietrznej Przyszłości (Future Combat Air System, FCAS) zostały ogłoszone przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel w lipcu 2017 roku. System ten obejmować ma opracowanie myśliwca nowej (szóstej) generacji oraz całego wachlarza uzbrojenia pomocniczego, m.in. dronów.

Wstępny kontrakt, który podpisany ma zostać w środę, jest rezultatem przeszło półtora roku prac przygotowawczych prowadzonych przez firmy zbrojeniowe. 65 milionów euro zostanie przeznaczone m.in. na pierwsze projekty.

Według agencji Reutersa w pracach nad napędem maszyny mają brać udział również francuska spółka Safran i niemiecka MTU Aero Engines. Ponadto spodziewany jest udział francuskiego koncernu Thales oraz europejskiego konsorcjum MBDA pracującego nad pociskami rakietowymi.

Jak podkreśla agencja, kluczowa przeszkoda w dokonaniu postępów w pracach nad francusko-niemieckim myśliwcem została usunięta w ubiegłym tygodniu. Niemcy wykluczyły wówczas amerykańskie myśliwce F-35 z postępowania dotyczącego następcy ich starzejących się myśliwców Tornado, czego miała domagać się strona francuska. Paryż twierdził, że wybór F-35 przez Niemców storpedowałby plany stworzenia nowej maszyny, ponieważ byłyby to konkurencyjne konstrukcje.

Według Reutera latem tego roku do prac nad nowym myśliwcem dołączyć ma również Hiszpania.

Myśliwce piątej generacji

W lipcu 2018 roku na targach lotniczych w Farnborough makietę swojej maszyny piątej generacji o nazwie Tempest zaprezentowali już Brytyjczycy.

Według części ekspertów programy brytyjski i francusko-niemiecki powinny ostatecznie zostać połączone, dzięki czemu zaoszczędzono by wiele milionów euro potrzebnych na ich rozwój, a nowy myśliwiec byłby bardziej konkurencyjny na rynku międzynarodowym.

Obecnie maszynę piątej generacji na sprzedaż oferują jedynie Amerykanie - to F-35. Wiele państw Zachodu już zdecydowało się go zakupić i niemal na pewno będzie to najpopularniejsza maszyna tej generacji.

Autor: mm/adso/kwoj / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Forum/Reuters