Projekt przyjęty, termin odbudowy Notre Dame wyznaczony


Francuskie Zgromadzenie Narodowe ostatecznie przyjęło we wtorek projekt zmian w przepisach, pozwalający na odbudowę w ciągu 5 lat, jak tego chce prezydent Emmanuel Macron, katedry Notre Dame w Paryżu.

Za projektem przepisów dotyczących darowizn i koordynacji prac remontowych w cennym obiekcie narodowego dziedzictwa kultury było 91 deputowanych, przeciwko - ośmiu. 33 wstrzymało się od głosu.

Macron chce, by katedra została odbudowana do igrzysk olimpijskich, które Francja ma gościć w 2024 roku. Pięcioletni termin krytykowany jest jako zbyt krótki na właściwą i zgodną z zasadami konserwatorskimi renowację. Obiekcje zgłaszają architekci, inżynierowie i specjaliści dziedzictwa kultury.

"Odbudowa na miarę miejsca, jakie zajmuje w sercach Francuzów i całego świata"

Według głównego architekta katedry ustalenie, na ile stabilna jest struktura budowli ocalała z pożaru, będzie możliwe najwcześniej za dziewięć miesięcy, nie wspominając już o czasie niezbędnym na rekonstrukcję.

Francuski minister kultury Franck Riester, otwierając w parlamencie debatę, przypomniał, że przedłożony projekt ma na celu zapewnienie Notre Dame "odbudowy na miarę miejsca, jakie zajmuje w sercach Francuzów i całego świata". Minister zaznaczył, że katedra nie została "całkowicie uratowana" i wciąż istnieje "ryzyko" zawalenia się murów. Podkreślał, że autorzy projektu "nie mylą szybkości z pośpiechem" w odbudowie.

Opozycja sprzeciwiała się rządowym propozycjom pominięcia regulacji dotyczących dziedzictwa narodowego, uważając takie pominięcia za "niedopuszczalne odstępstwa", wprowadzane, by dotrzymać pięcioletniego terminu i umożliwić odbudowę na mocy rozporządzenia.

Głosy były też podzielone co do formy odbudowy iglicy. Zaraz po pożarze prezydent Macron, obiecując Notre Dame "jeszcze piękniejszą", wspomniał o przydaniu jej "współczesnego akcentu architektonicznego". Propozycje nowoczesnego rozwiązania kwestii wyglądu dachu sięgały od przykrycia budowli szkłem i założenie na dachu ogrodu, po basen.

Pożar katedry Notre DameReuters PAP

Zmiany w przepisach dotyczących darowizn

Przyjęta we wtorek ustawa przewiduje powołanie specjalnego ciała do nadzoru zbiórki darowizn i w jaki sposób środki te będą wydatkowane na konkretne cele.

Zgromadzenie Narodowe przywróciło ulgę podatkową w wysokości 75 procent od darowizn, ale maksymalnie do 1000 euro rocznie, dla indywidualnych darczyńców, w porównaniu z obowiązującymi 66 procent od datków na cele pożytku publicznego.

Drobne datki stanowią małą część z obiecanych do tej pory przez najbogatsze rodziny francuskie łącznie 850 milionów euro. Jak dotąd wpłynęło jedynie 10 procent z tej kwoty - informował minister Riester. Dla ułatwienia zbiórki funduszy na odbudowę rząd założył specjalny portal internetowy.

W czerwcu prokuratura w Paryżu podała, że przyczyną katastrofalnego pożaru z 15 kwietnia jednej z najpiękniejszych gotyckich katedr był najprawdopodobniej źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: