TVN24 | Świat

Protest obrońców klimatu w Oslo. Co najmniej 48 zatrzymanych

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP

Co najmniej 48 osób zostało zatrzymanych w czasie protestu aktywistów z ruchu Extinction Rebellion w stolicy Norwegii. Działacze zablokowali wejście do gmachu resortu do spraw ropy i energetyki w Oslo. Domagali się ratowania klimatu przez wstrzymanie wydobycia surowców.

Ekolodzy i działacze klimatyczni zatrzymali ruch w centrum Oslo, a także zablokowali wejście do siedziby norweskiego resortu do spraw ropy naftowej i energetyki. Po południu policja siłą wyprowadziła z gmachu 19 osób.

Według norweskiej policji w czasie protestu zatrzymano co najmniej 48 osób.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Na swojej stronie internetowej działacze Extinction Rebellion napisali, że żądają, aby rząd Norwegii "natychmiast wstrzymał poszukiwania nowych złóż ropy i gazu, a także zdecydował o zaprzestaniu ich wydobycia do 2025 roku".

Aktywiści protestowali bez spodni, Attenborough pytał, czy doprowadziliśmy planetę na skraj destabilizacji

Minister "podziela zaniepokojenie"

Minister do spraw ropy naftowej i energetyki Tina Bru z Partii Konserwatywnej wyszła do demonstrujących i rozmawiała z nimi. - Nie zgadzam się ze sposobem, w jaki wyrażają swoje niezadowolenie, ale podzielam ich zaniepokojenie zmianami klimatycznymi i ich konsekwencjami. Nigdy nie osiągniemy sukcesu, jeśli po drodze zlikwidujemy demokrację - oświadczyła Bru.

Na początku czerwca norweski centroprawicowy rząd przedstawił długoterminową strategię, w której zapowiedział rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Ropa naftowa oraz gaz mają być jednak nadal wydobywane i poszukiwane.

Norwegia jest największym producentem tego surowca w Europie Zachodniej.

Skutki zmian klimatycznych PAP

Autor:tas, karol

Źródło: PAP