TVN24 | Świat

Norweżka skazana na więzienie za "rodzenie dzieci bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Sąd w Oslo skazał we wtorek pochodząca z Pakistanu 30-letnią Norweżkę na karę 3,5 roku więzienia za "gotowanie oraz rodzenie dzieci bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego" na kontrolowanym przez nich terenie.

- Oskarżona wyjechała na teren kontrolowany przez terrorystów, gdzie opiekując się dziećmi i wykonując różne prace domowe, stworzyła warunki do aktywnego udziału trójki mężów w działaniach wojennych. Kobieta wychowywała kolejne pokolenie rekrutów Państwa Islamskiego - uzasadnił wyrok sędzia Ingmar Nestor Nilsen.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

30-latka nie przyznała się do winy, twierdząc, że jest ofiarą handlu ludźmi. Prokurator Geir Evanger oświadczył, że jest zadowolony z wyroku. Na spotkaniu z prasą powiedział, że "to pierwsza tego typu sprawa i będzie istotna dla kolejnych powracających z Syrii kobiet".

Wiązała się z bojownikami

Skazana kobieta wyjechała z Norwegii do Syrii w 2013 roku, gdzie poślubiła norweskiego bojownika Bastiana Vasqueza. Mieli jedno dziecko. Vasquez zmarł w 2015 roku. Następnie poślubiła po kolei dwóch innych terrorystów, z jednym z nich miała drugie dziecko. Obecnie dzieci przebywają w Norwegii, ale matka nie ma praw rodzicielskich.

W 2019 roku Norweżka opuściła kalifat i wraz z dwójką dzieci przybyła do obozu w północnej Syrii. Gdy w styczniu 2020 roku jej syn poważnie zachorował, norweskie władze z powodów humanitarnych zdecydowały się ewakuować ich do Norwegii. Decyzja spowodowała odejście z rządu premier Erny Solberg z prawicowej i przeciwnej imigrantom Partii Postępu.

Skazana na karę więzienia kobieta zamierza odwołać się od wyroku.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości