945 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pomimo swojego ogromu, Rosja nie odzyskała statusu supermocarstwa z czasów ZSRR - powiedział historyk Norman Davies podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w Katowicach. Jego zdaniem, wojna w Ukrainie ujawniła słabość rosyjskiego reżimu, a desperackie działania Putina to próba odbudowy utraconej pozycji Rosji. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
> Wysyłanie poborowych na wojnę z Ukrainą nadal pozostaje drażliwym społecznie tematem w Rosji, więc do tej pory władze tego unikały, naciskając za to na poborowych, by po zakończeniu obowiązkowej służby podpisywali kontrakty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
> Amerykański wywiad uważa, że Rosja odpowie USA i ich sojusznikom zwiększoną siłą, jeśli zgodzą się na wykorzystanie przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu do ostrzeliwania celów w głębi Rosji. Jednocześnie użycie tych rakiet nie zmieni znacząco przebiegu wojny - napisał "New York Times".
> Kandydat republikanów na prezydenta USA, były prezydent Donald Trump spotkał się w piątek w Nowym Jorku z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
> Pomimo swojego ogromu, Rosja nie odzyskała statusu supermocarstwa z czasów ZSRR - powiedział historyk Norman Davies podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w Katowicach. Jego zdaniem, wojna w Ukrainie ujawniła słabość rosyjskiego reżimu, a desperackie działania Putina to próba odbudowy utraconej pozycji Rosji.
- Pomimo zmian Rosja dalej jest największym krajem na planecie. Federacja Rosyjska emanuje aurą supermocarstwa, którym nie jest. Prezydent Putin pragnie odzyskać utracony status ZSRR jako głównego konkurenta USA, który obecnie został przyjęty przez Chiny - powiedział Davies podczas wykładu pt. "Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?".
> Moskwa nie ma już niczego poza szantażem nuklearnym, aby zastraszyć świat - oświadczył szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w reakcji na rosyjskie propozycje zmian w doktrynie nuklearnej.
> Holenderskie Siły Powietrzne po 45 latach żegnają się z samolotami myśliwskimi F-16, które zostaną zastąpione nowszymi F-35. Po przejściu na "emeryturę" 24 F-16 trafią na Ukrainę, gdzie zostaną wykorzystane w wojnie z Rosją.
> Ekspert ds. polityki zagranicznej ze współrządzącej w Niemczech partii SPD Michael Roth wezwał w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel" do znacznego zwiększenia europejskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, która od ponad dwóch lat odpiera rosyjską inwazję.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/PAP/EPA