"Nomen est omen". Jan, Leon czy Pius? Po imieniu poznamy pontyfikat

Do kogo z poprzedników nawiąże nowy papież?wikipedia, prezydent.pl, Jose Cruz/ABR

Jaki będzie nowy pontyfikat? Sporo będzie wiadomo już w dniu wyboru papieża. Imię, jakie przyjmuje nowy Następca Piotrowy, wskazuje bowiem, w jaki sposób zamierza on kierować Kościołem. Pius lub Benedykt oznaczać może konserwatywny pontyfikat. Leon lub Jan - reformatorski. A może pojawi się zupełnie nowe imię, np. Franciszek?

KONKLAWE WYBIERA PAPIEŻA - czytaj raport

Po raz pierwszy wierni usłyszą imię papieża, kiedy z balkonu bazyliki św. Piotra padną słowa "habemus papam" i pojawi się nowy Ojciec Święty. To, jakie przyjął imię, będzie pierwszym przesłaniem dla Kościoła i świata. Bo jak mówi łacińska maksyma: "nomen est omen", czyli "w imieniu tkwi wróżba".

Tradycja, która ma 1,5 tys. lat

Pierwszym papieżem, o którym wiadomo, że zmienił imię, obejmując Stolicę Apostolską, był Jan II w 533 r. Zrobił to, bo zwano go w rodzinie Merkurym, a nie chciał, żeby papież nosił imię pogańskiego boga.

Praktyka przyjmowania nowego imienia stała się bardziej powszechna jednak dopiero po 955 r., gdy 18-letni Oktawian (także pogańskie imię), stał się Janem XII. Z kolei Piotr, wybrany na papieża w 1009 roku, przyjął imię Sergiusza IV, bo chciał uniknąć porównań z pierwszym papieżem.

Pierwsze podwójne imię papieskie w historii to z kolei "dopiero" rok 1978. Albino Luciani chciał połączyć reformy Jana XXIII z bardziej tradycyjnym panowaniem Pawła VI (1963-1978). Kiedy Jan Paweł I zmarł po zaledwie 33 dniach, kard. Karol Wojtyła zdecydował się oddać mu honor, i został Janem Pawłem II. Jego pontyfikat zapisał się w historii jako jeden z największych w historii nowożytnej, a beatyfikowanego papieża już nazywa się Janem Pawłem Wielkim. Czy ktoś w przyszłości zaryzykuje przyjąć to imię i automatycznie porównywać się z wielkim papieżem?

Kontynuacja czy "nowe otwarcie"?

Wybór imienia, którego używali poprzednicy, może sugerować chęć kontynuacji. Tak było z Janem Pawłem II, który nastąpił po Janie Pawle I. Do wielkich poprzedników (choć nie bezpośrednich) nawiązywali też, jeśli chodzi o ostatnie pontyfikaty, Jan XXIII czy Bemedykt XVI.

Ale nie jest wykluczone, że tym razem pojawi się zupełnie nowe papieskie imię. Spekuluje się, że jeśli papieżem zostanie amerykański kardynał Sean O'Malley, może przyjąć imię Franciszek I. O'Malley jest bowiem zakonnikiem, kapucynem, który woli nosić brązowy habit i biały sznur w pasie. Wcześniej żaden papież nie przyjął imienia św. Franciszka z Asyżu, XIII-wiecznego reformatora, który żył w ubóstwie.

Wybór imienia może też wskazywać, czy nowy papież będzie raczej konserwatywny w kierowaniu Kościołem, czy przeciwnie - reformatorem.

Z postępem w Watykanie kojarzy się imię Leon (łac. lew). Ostatni papież o tym imieniu, Leon XIII, panując na Stolicy Apostolskiej w latach 1878-1903, pomógł przystosować Kościół do nowoczesnej epoki industrializacji i związanego z tym nowego sposobu myślenia. Jego encyklika "Rerum Novarum" była pierwszym w historii papiestwa dokumentem dotyczącym sprawiedliwości społecznej i obrony praw pracujących. Obecnie spekuluje się, że imię Leon może wybrać w razie wyboru na papieża brazylijski kardynał Odilo Scherer.

Wybór imienia Pius - po raz ostatni papieżem był Pius XIII w latach 1939-1958 - będzie sygnałem, że nowa głowa Kościoła katolickiego panować będzie raczej w duchu konserwatywnym. Z kolei Jan może oznaczać coś przeciwnego - wystarczy wspomnieć Jana XXIII (1958-1962), wielkiego reformatora, który zwołał Sobór Watykański II. Spekuluje się, że imię Piusa może wybrać kard. Angelo Scola. W ciągu ostatnich 150 lat było czterech papieży o imieniu Pius i każdy był konserwatystą: Pius IX (1846-1878), Pius X (1903-1914), Pius XI (1922-1939), Pius XII (1939-1958).

Po swym wyborze w 2005 roku, niemiecki kardynał Joseph Ratiznger powiedział, że wybrał imię Benedykta w nawiązaniu do św. Benedykta z Nursii, "którego życie przywołuje chrześcijańskie korzenie Europy" oraz do papieża Benedykta XV, który nawoływał do porozumienia w czasie Pierwszej Wojny Światowej.

Autor: //gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia, prezydent.pl, Jose Cruz/ABR

Raporty: