Nobel z fizyki. "Bez tego nie byłoby internetu"

Aktualizacja:

Trzech naukowców podzieliło się w tym roku nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki - to Charles Kao za badania nad światłowodami, Willard Boyle i George Smith za wynalezienie matrycy CCD. Nagrody w pełni zasłużone, bo zmieniły nasze życie nie do poznania. Bez światłowodów nie mogłyby funkcjonować nie tylko nowoczesna telewizja czy internet, ale również medycyna wyglądałaby inaczej - powiedział o badaniach Kao prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano za osiągnięcia naukowe, które stały się podstawą współczesnej rewolucji technologicznej Prof. Łukasz Turski

Dwaj pozostali laureaci - Willard Boyle i George Smith - pracują w Stanach Zjednoczonych i doceniono ich za wkład w wynalezienie w 1969 roku matrycy CCD, czyli detektora światła, będącego podstawą np. wszystkich cyfrowych aparatów fotograficznych. - To zrewolucjonizowało fotografię, bo światło mogło być uchwycone elektronicznie, zamiast na kliszy - napisano w uzasadnieniu.

Nagroda w wysokości 10 milionów koron szwedzkich (ok. 1,4 mln dolarów) zostanie podzielona na trzy części. Połowę tej sumy dostanie Kao, a po jednej czwartej otrzymają Boyle i Smith.

Zasłużona nagroda

Eksperci uważają, że Nobel trafił w dobre ręce. - Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano za osiągnięcia naukowe, które stały się podstawą współczesnej rewolucji technologicznej - ocenił w rozmowie z PAP prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Prof. Turski wyjaśnił, że osiągnięcia Charlesa Kao w dziedzinie włókien szklanych, światłowodów, są tkanką nerwową współczesnej cywilizacji.

- Powoli cała telekomunikacja na świecie - za wyjątkiem "ostatniego kilometra" pomiędzy centralą komunikacyjną, a naszym mieszkaniem - opiera się na światłowodach. Przesyłają one całą informację, którą żyje w tej chwili świat - tłumaczył Turski.

Jak wyjaśnił, bez światłowodów nie mogłyby funkcjonować nie tylko nowoczesna telewizja czy internet, ale również medycyna wyglądałaby inaczej. - Nie można byłoby przeprowadzać wielu badań, które są dokonywane przy pomocy wziernikowania, czyli zaglądania do naszego organizmu za pomocą urządzeń medycznych - tłumaczył prof. Turski.

Możemy robić zdjęcia

Powoli cała telekomunikacja na świecie - za wyjątkiem "ostatniego kilometra" pomiędzy centralą komunikacyjną a naszym mieszkaniem - opiera się na światłowodach. Przesyłają one całą informację, którą żyje w tej chwili świat Prof. Łukasz Turski

Wynaleziony przez dwóch pozostałych noblistów półprzewodnikowy obwód obrazujący, czyli sensor CCD, to urządzenie wykorzystujące tzw. wewnętrzny efekt fotoelektryczny.

- Dzięki temu wynalazkowi każdy z nas może za pomocą telefonu komórkowego czy aparatu fotograficznego robić zdjęcia, które potem możemy wysłać MMS-em czy przez pocztę elektroniczną - mówił prof. Turski.

Nobel z fizyki

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznawana jest od 1901 roku. Jej pierwszym zdobywcą był Wilhelm Roentgen za odkrycie promieni X. Później po tę nagrodę sięgali tacy geniusze XX wieku jak Albert Einstein, Niels Bohr, Werner Heisenberg czy Richard Feynman.

Nie zabrakło też w tej grupie polskiej uczonej, Marii Curie-Skłodowskiej, która uhonorowana została w 1903 roku za badania nad promieniotwórczością.

Źródło: BBC, tvn24.pl