Wstrzymany grupowy ślub w Nigerii. Niektóre młode kobiety i tak wyszły za mąż

Źródło:
Reuters
Lagos, Nigeria
Lagos, Nigeria
Reuters Archive
Lagos, Nigeria Reuters Archive

Przywódcy religijni i ustawodawcy zdecydowali się zawiesić plany przeprowadzenia grupowego ślubu z udziałem 100 dziewcząt i młodych kobiet w północno-zachodniej Nigerii. Pomysł wywołał oburzenie, ale część z nich zawarła związki małżeńskie podczas prywatnych ceremonii – poinformowała agencja Reutera, powołując się na jedną z dziewcząt.

Dwa tygodnie temu portal stacji BBC informował, że w północno-zachodnim stanie Niger za mąż ma zostać wydanych sto sierot, z których część to nieletnie dziewczynki. Wszystkie straciły rodziców w wyniku ataków bandytów, które są przeprowadzane na tamtejszą ludność cywilną.

W sprawie dziewcząt interweniowała nigeryjska ministra ds. kobiet Uju Kennedy-Ohanenye - złożyła wniosek do sądu o wstrzymanie tej ceremonii. Krytycy wyrazili zaniepokojenie, zaznaczając, że niektóre z nich nie mają 18 lat lub mogą być zmuszane do podporządkowania się, choćby ze względu na korzyści finansowe.

Grupa przedstawicieli ministerstwa spraw kobiet spotkała się z przewodniczącym Zgromadzenia Stanowego Abdulmalikiem Sarkindajim, lokalnymi imamami i niektórymi dziewczętami – przekazał agencji Reutera rzecznik Sarkindaji Auwal Mohammed.

Mohammed powiedział, że delegacja ustaliła, że dziewczęta mają ukończone 18 lat – resort dodatkowo obiecał stypendia dla tych, które chciałyby kontynuować naukę oraz wsparcie finansowe dla innych.

Rzeczniczka ministry ds. kobiet przekazała z kolei, że masowy ślub "nie jest na razie przedmiotem zainteresowania resortu". Dodała, że skupiono się na wzmocnieniu pozycji dziewcząt, odnosząc się do stypendiów i wsparcia finansowego.

Niektóre kobiety zawarły związki małżeńskie podczas prywatnych ceremonii

20-letnia Fatima Mohammed Mariga powiedziała agencji Reutera, że znalazła się wśród osób, które miały zawrzeć związek małżeński podczas grupowego ślubu, ale jej opiekun prawny poinformował ją, że ceremonia została przełożona ze względu na kontrowersje.

W piątek zawarła jednak związek małżeński podczas prywatnej ceremonii, w której uczestniczyli rodzina i przyjaciele oraz lokalny przywódca religijny – dodała.

Agencja Reutera przekazała, że nie jest jasne, ile innych prywatnych ślubów zostało przeprowadzonych, ale Mariga stwierdziła, że zna dziewięć innych młodych kobiet, które wyszły za mąż tego samego dnia.

- Nie byłam zmuszona do tego, żeby wyjść za mąż. Kocham mężczyznę, za którego wyszłam, a on mnie też – podkreśliła.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: yemiboww/Shutterstock