Morawiecki w Berlinie. Spotkanie z Angelą Merkel

Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek przed południem z oficjalną wizytą do Berlina
Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek przed południem z oficjalną wizytą do Berlina
tvn24
Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek przed południem z oficjalną wizytą do Berlinatvn24

Od ceremonii oficjalnego powitania przed Urzędem Kanclerskim w Berlinie rozpoczęło się w piątek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowy dotyczą między innymi współpracy politycznej i gospodarczej, przyszłości UE oraz polityki migracyjnej.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska podkreśliła, że to ważna wizyta, która dodatkowo odbywa się w ważnym momencie ze względu na to, że końca dobiegają negocjacje dotyczące nowego rządu kanclerz Merkel.

- Rozmowa dotyczyć będzie bieżącej współpracy Polski i Niemiec, zapewne pojawi się temat przyszłości Unii Europejskiej, polityki migracyjnej oraz unijnego budżetu - poinformowała.

- Niewątpliwie pojawi się też temat współpracy gospodarczej, która jest ważnym i dobrym elementem łączącym Warszawę i Berlin. Wymiana handlowa między naszymi krajami jest imponująca - na kwotę około 100 mld euro - dodała.

Rzeczniczka rządu podkreśliła, że "podczas spotkania szef polskiego rządu nie będzie unikał tematów trudnych, takich jak bezpieczeństwo energetyczne Polski, tym bardziej, że ten projekt dotyczy nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale bezpieczeństwa energetycznego Europy".

Pytana, czy podczas piątkowego spotkania szefów rządów Polski i Niemiec pojawi się temat nowelizacji ustawy o IPN, odparła: - Jeżeli ten temat będzie wywołany, to z pewnością.

- Szef rządu ma nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek bronić dobrego imienia Polski, budować jak najlepszy wizerunek Polski w świecie" - stwierdziła.

Będzie rozmowa w sprawie uchodźców

Morawiecki poinformował, że podczas piątkowej wizyty w Berlinie "z dużą dozą prawdopodobieństwa" poruszy w rozmowie z kanclerz Merkel temat pomocy dla uchodźców. Jak podkreślił, Polska i Niemcy mają inne spojrzenie między innymi na kwestię obowiązkowych kwot uchodźców.

- Mamy inne spojrzenie, wynika ono z różnego poziomu zamożności naszych krajów. Niemcy to kraj, który stać na przyjmowanie setek tysięcy migrantów, na świadczenie im pomocy socjalnej, która jest, jak wiadomo, bardzo droga – mówił.

Na zaproszenie Fundacji Koerbera Morawiecki wygłosi przemówienie na temat przyszłości Europy, a następnie odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi.

Na zakończenie wizyty w Berlinie premier Morawiecki złoży kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy.

Autor: akw / Źródło: PAP