W Niemczech wzrosła liczba przestępstw. Przyczynami inflacja i imigracja

Źródło:
PAP
Interwencja niemieckiej policji
Interwencja niemieckiej policji
Reuters Archive
Interwencja niemieckiej policjiReuters Archive

Rząd Niemiec zapowiedział we wtorek, że zajmie się rosnącą przestępczością, w szczególności wzrostem liczby podejrzanych o pochodzeniu innym niż niemieckie – w ten sposób władze chcą powstrzymać rosnące poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) przed tegorocznymi wyborami.

W zeszłym roku policja w Niemczech zarejestrowała najwięcej przestępstw od 2016 roku. Według statystyk władze odnotowały 5,94 mln przestępstw. Stanowi to wzrost o 5,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

We wtorek podczas prezentacji statystyk niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser podkreśliła jednak: "Niemcy pozostają jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie".

Według policyjnych statystyk kryminalnych (PKS) wzrosła liczba odnotowanych przestępstw z użyciem przemocy. - Dla mnie obowiązuje tutaj zerowa tolerancja, bez żadnych "ale" - stwierdziła Faeser, cytowana przez portal tagesschau. Oznacza to konsekwentne zwalczanie przestępczości przez policję, szybkie postępowanie i odczuwalne kary.

Jednocześnie podkreśliła znaczenie profilaktyki. - Musimy zająć się przyczynami społecznymi leżącymi u podstaw przestępczości i przemocy - dodała.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy FaeserHANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA

W zeszłorocznych statystykach odnotowano również gwałtowny wzrost (17,8 procent) liczby podejrzanych niebędących Niemcami. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w utrzymującym się wysokim ogólnym wskaźniku imigracji.

Również w tym przypadku Faeser podkreśliła zerową tolerancję. - Dla zagranicznych sprawców, oprócz konsekwencji karnych, oznacza to również, że muszą opuścić Niemcy znacznie szybciej, niż było to dotychczas. Każdy, kto nie przestrzega przepisów, musi wyjechać – zwróciła uwagę.

Inflacja i imigracja przyczynami wzrostu przestępczości

Według Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) w 2023 r. na wzrost przestępczości mogły mieć wpływ w szczególności trzy czynniki: skutki pandemii koronawirusa, wysoka inflacja oraz duża imigracja w krótkim okresie.

Rok 2023 był pierwszym rokiem bez ograniczeń związanych z pandemią. Zwiększona mobilność prowadziła zatem do większej liczby okazji i możliwości popełnienia przestępstw.

Rośnie liczba przestępstw w NiemczechHANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA

Według badaczy także stosunkowo wysoka inflacja oraz jej gospodarcze i społeczne konsekwencje mogły prowadzić do większej liczby przestępstw. W każdym razie liczba spraw i podejrzanych była wyższa w regionach słabszych gospodarczo, pisze tagesschau.

Policyjne statystyki kryminalne są opracowywane corocznie na podstawie danych dostarczonych przez 16 landowych urzędów śledczych. Pokazuje tylko zarejestrowane przestępstwa.

Odpowiedź na rosnące poparcie dla AfD

Partie opozycyjne, zarówno konserwatyści, jak i AfD, sięgają po te dane, wzywając do zaostrzenia polityki migracyjnej, takiej jak ściślejsze kontrole graniczne i częstsze deportacje – informuje agencja Reutera.

- Nie da się już ukryć tego, przed czym AfD ostrzegała od lat – powiedział Richard Graupner z AfD w Bawarii. Nowe statystyki dotyczące przestępczości wywołały debatę na temat "przestępczości cudzoziemskiej" – dodał.

Większość sondaży plasuje AfD na drugim miejscu w kraju i na pierwszym miejscu w trzech wschodnich landach, w których wybory odbędą się we wrześniu – podkreśla agencja Reutera.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: HANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA