Ukraińscy żołnierze zakończyli "intensywne szkolenie" na Leopardach w dwóch krajach

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
PAP
Błaszczak: kolejne polskie leopardy pojadą na Ukrainę
Błaszczak: kolejne polskie leopardy pojadą na UkrainęTVN24
wideo 2/23
TVN24Błaszczak: kolejne polskie leopardy pojadą na Ukrainę

Niemieckie media poinformowały we wtorek, że grupa ukraińskich żołnierzy zakończyła w ich kraju "intensywne, kilkutygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2". Dzień wcześniej media w Kijowie podały, że pierwsze ukraińskie załogi obsługujące Leopardy 2 zakończyły czterotygodniowe szkolenie w Saragossie w Hiszpanii.

Przeszkoleni ukraińscy żołnierze prawdopodobnie już wkrótce trafią na front, gdzie będą mogli walczyć z Rosjanami przy zastosowaniu nowoczesnego systemu uzbrojenia - podał we wtorek niemiecki portal Tagesschau.

- Pod koniec kursu załogi ćwiczyły atak i odwrót z ostrą amunicją na poligonie wojskowym Bergen w Dolnej Saksonii - poinformował generał brygady Bjoern Schulz, dowódca ośrodka szkolenia wojsk pancernych w Muenster (Dolna Saksonia). Żołnierze mieli w programie szkolenie sprzętowe oraz na symulatorze, szkolenie bojowe w terenie i w tzw. szkole strzeleckiej.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

- Ukraińscy żołnierze okazali się nie tylko niesamowicie zmotywowani, ale także bardzo zdolni w nauce zarówno technologii, jak i zasad walki – dodał Schulz. Jak podkreślił, zrobiono wszystko co możliwe, aby zapewnić żołnierzom jak najlepsze szkolenie. - Przydałoby się więcej, ale oczywiście warunki wojny na to nie pozwalają – stwierdził generał.

Jak wyjaśnił Schulz, niemieccy instruktorzy mieli świadomość, z czym ukraińscy żołnierze, biorący udział w szkoleniu, będą musieli zmierzyć się już w najbliższej przyszłości – "oznacza to wojnę, która nie może być jeszcze bardziej brutalna".

Szybkie przygotowanie dwóch batalionów

Rząd Niemiec ogłosił 25 stycznia cel, jakim jest szybkie przygotowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. Jak przypomina Tagesschau, głównymi uczestnikami tej inicjatywy są Polska, Norwegia, Kanada i Hiszpania. Polska już w lutym dostarczyła Ukrainie pierwsze cztery zachodnie czołgi starszego typu (Leopard 2A4). Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 18 nowoczesnych czołgów Leopard 2A6. Eksperci przekonują, że czołgi Leopard 2 radzą sobie "wyraźnie lepiej" w starciu z rosyjskimi oddziałami pancernymi.

W ramach unijnej pomocy wojskowej dla Ukrainy na terenie Niemiec prowadzonych jest kilka szkoleń dla żołnierzy. W Strausbergu koło Berlina powołano dowództwo szkolenia specjalnego, na którego czele stanął generał porucznik Andreas Marlow. Jak potwierdził, w ubiegłym roku przeszkolono 1,1 tys. żołnierzy, w tym roku ma być to 9 tysięcy.

Ekspert o Leopardach dla Ukrainy: to pierwszy sygnał o początku ukraińskiej ofensywy
Ekspert o Leopardach dla Ukrainy: to pierwszy sygnał o początku ukraińskiej ofensywyTVN24

Ukończone szkolenia w Hiszpanii

W sumie na terenie krajów UE w ciągu dwóch lat kursy odbyć ma ok. 30 tysięcy żołnierzy z Ukrainy. 

W poniedziałek ukraińskie media podały, że pierwszych dziesięć ukraińskich załóg obsługujących czołgi Leopard 2 ukończyło czterotygodniowe szkolenie w Narodowym Centrum Szkolenia w Saragossie w Hiszpanii.

Przeszkolenie odbyło 55 ukraińskich żołnierzy w wieku od 21 do 60 lat. Załogi czołgu składały się z dowódcy, kierowcy, ładowniczego i działonowego. Dodatkowo przeszkolono 15 techników, z których pięciu to mechanicy, pięciu - elektronicy i pięciu - specjaliści od broni.

Kursanci mieli wcześniejsze doświadczenie w obsłudze czołgów, dlatego szkolenie skupiało się na technicznych aspektach Leoparda 2. Szkolenie prowadzone przez hiszpańskich specjalistów odbywało się przez 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu i obejmowało sesje teoretyczne, szkolenie na symulatorze oraz ćwiczenia na polu manewrowym - pisze Ukrainska Prawda.

Kurs odbył się po zadeklarowaniu w lutym przez władze Hiszpanii dostarczenia Ukrainie sześciu czołgów Leopard 2A4. Madryt rozważa obecnie zwiększenie liczby czołgów, które ma zamiar przekazać Kijowowi, do dziesięciu.

Szkolenia także w Polsce

Ukraińscy żołnierze przechodzą też szkolenia z obsługi czołgów Leopard 2 w polskim Świętoszowie. W połowie lutego miejsce to odwiedzili prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

- Wezwaliśmy naszych sojuszników, poprosiliśmy, aby również przeznaczyli czołgi Leopard i inne dla Ukrainy w ramach komponentu pomocy, chcemy, aby zgromadziła się cała brygada pancerna, mamy pozytywną odpowiedź ze strony sojuszników - mówił wówczas Duda.

Tak wygląda kurs w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie
Tak wygląda kurs w Ośrodku Szkolenia Leopard w ŚwiętoszowieTVN24 Wrocław
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości