Niemcy, Ukraina, Bułgaria, Słowenia i Austria z najwyższymi bilansami zakażeń od początku pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
kab
Źródło:
PAP

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7830 nowych zakażeń koronawirusem, na Ukrainie - 6410, w Austrii - 2317, w Bułgarii - 1000, w Słowenii - 897. To najwyższe wskaźniki zakażeń od początku pandemii w tych krajach.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Kolejne państwa europejskie notują coraz wyższe bilanse osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W Europie zarejestrowano już ponad 6,5 miliona przypadków.

Czytaj: Chorwacka ochrona zdrowia na skraju załamania, w Belgii "zatkane szpitale", Włosi "zmęczeni lockdownem"

Niemcy

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7830 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w sobotę berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły 33 kolejne osoby. Dzień wcześniej RKI informował o 7334 nowych zakażeniach i 24 zgonach.

W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 356 387 przypadków koronawirusa. Zmarło w tym kraju 9767 osób.

Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń wskaźniki odnotowywane są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.

Ukraina

Również na Ukrainie w ciągu ostatniej doby odnotowano najwyższą jak dotąd liczbę potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem: 6410 infekcji. 109 chorych na COVID-19 zmarło, 2194 pacjentów wyzdrowiało, a 1089 osób zostało hospitalizowanych - przekazał w sobotę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Poprzednio najwyższą dobową liczbę infekcji potwierdzono w czwartek - 5992.

W piątek najwięcej zakażeń potwierdzono w Kijowie (598) i w obwodzie odeskim (506). W kraju przeprowadzono tego dnia łącznie blisko 64 tysiące testów, w tym około 36 tysięcy metodą PCR.

Koronawirus na UkrainieShutterstock

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 293 641 osób, zmarło 5517 chorych z COVID-19, a wyzdrowiało 124 113 pacjentów. Liczba aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wynosi obecnie 164 011.

We wtorek rząd Ukrainy podjął decyzję o przedłużeniu w kraju tak zwanej kwarantanny adaptacyjnej do końca roku i o zaostrzeniu niektórych ograniczeń obowiązujących w związku z pandemią.

CZYTAJ: Ilu ludzi zostało zainfekowanych na całym świecie?

Austria

W Austrii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 2317 nowych zakażeń koronawirusem - podał w sobotę dziennik "Kronen Zeitung". To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju.

Łącznie w Austrii zakaziło się około 55 tysięcy. Z powodu COVID-19 zmarły 853 osoby. Rząd w Wiedniu wyklucza jednak wprowadzenie po raz drugi lockdownu, podkreślając, że obecnie jedynie 5 procent łóżek na oddziałach intensywnej terapii jest zajętych przez pacjentów z COVID-19.

W Austrii noszenie maseczek jest obowiązkowe w sklepach, obowiązują także przepisy dotyczące dystansu społecznego.

Bułgaria

Ostatniej doby w Bułgarii stwierdzono 998 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost od początku pandemii i prawie trzykrotnie wyższy w porównaniu ze średnim wskaźnikiem od początku miesiąca.

Ogólna liczba pozytywnych wyników testów wynosi już 28 505, od marca zmarło 958 pacjentów, w tym 14 w ostatniej dobie. Hospitalizowanych jest 1450 osób, w tym 76 na oddziałach intensywnej terapii.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Zarażonych pracowników medycznych jest 1520. Minister zdrowia Kostadin Angełow, który w sobotę odwiedził szpital rejonowy w północno-wschodnim mieście Tyrgowiszte, borykającym się z brakiem personelu i wolnych miejsc dla chorych na COVID-19, powiedział, że sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Wezwał wszystkich zdolnych do pracy medyków, także emerytów, do pełnienia dyżurów.

Władze nie planują jednak wprowadzanie bardziej rygorystycznych kroków. Premier Bojko Borisow zapowiedział skrócenie kwarantanny z 14 do 10 dni.

Słowenia

W Słowenii odnotowano w ciągu minionej doby 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co również jest najwyższą liczbą od początku pandemii w tym kraju.

Rzecznik słoweńskiego rządu Jelko Kacin poinformował w sobotę, że w piątek przeprowadzono najwyższą jak dotąd liczbę 5605 testów, z których 16 procent dało wynik pozytywny.

Infekcje SARS-CoV-2 szerzą się w Słowenii głównie wśród pracowników służby zdrowia i w domach opieki.

Autor:tas, kab

Źródło: PAP