Niemcy szukają świadków zbrodni Wehrmachtu

 
Opublikowane w internecie zdjęciapolizei-nrw.de

Niemiecka prokuratura w Dortmundzie apeluje o pomoc. Posiada ona 50 fotografii, które dokumentują zbrodnie Wehrmachtu popełnione w czasie II wojny światowej w Związku Sowieckim. Prokuratura chciałaby ustalić kiedy i gdzie dokładnie wykonano zdjęcia.

Zdaniem ekspertów, zdjęcia powstały prawdopodobnie krótko po napaści niemieckiej na ZSRR w lecie 1941 r.

Dokumentują mordy na Żydach, rosyjskich jeńcach wojennych oraz ludności cywilnej. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie oraz gdzie wykonano fotografie, a także kim są sprawcy ukazanych na zdjęciach zbrodni.

Wskazówki od ludzi

W 2010 r. fotografie przekazała do sądu administracyjnego w Eschweiler koło Kolonii anonimowa osoba. Twierdziła ona, że zostały znalezione na początku lat 60. podczas renowacji domu w tej miejscowości.

Dwa zdjęcia opublikowano w internecie. Widać na nich żołnierzy oraz jeńców z łopatami i w ubraniach roboczych. Zasłonięto jednak twarze postaci występujących na zdjęciach.

- Liczymy na wskazówki od ludzi. Opublikowano jedynie przykładowe zdjęcia, ale mamy również brutalniejsze fotografie, pokazujące na przykład wieszanie więźniów - powiedział cytowany przez agencję dpa prokurator Andreas Brendel, kierujący wydziałem badania zbrodni narodowosocjalistycznych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: polizei-nrw.de