Chadecy szukają koalicjantów do rządu. "Konstruktywne" rozmowy z Zielonymi

Źródło:
PAP

Po wrześniowych wyborach do Bundestagu nadal nie jest jasne, jak wyglądała będzie przyszła koalicja rządząca Niemcami. We wtorek lider CDU Armin Laschet spotkał się z przedstawicielami Zielonych. Po rozmowach poinformował o "dobrej wymianie zdań" na temat ewentualnego wspólnego rządu. Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock powiedziała, że rozmowy były "konstruktywne i rzeczowe".

Zdaniem Armina Lascheta rozbieżności między chadecją i Zielonymi są do pokonania, a "taki sojusz ma zasięg społeczny, który umożliwia modernizację kraju w ciągu najbliższych kilku lat". - Oczywiście to [liberalna - przyp. red.] FDP i Zieloni zdecydują, czy dalsza droga będzie tak wyglądać - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Również lider CSU, siostrzanej chadeckiej partii CDU działającej w Bawarii, Markus Soeder, zasygnalizował zainteresowanie dalszymi rozmowami z Zielonymi. Jak ocenił, "w wielu punktach była bardzo duża zbieżność", zwłaszcza w kwestii klimatu. Dodał, że istnieją też różnice, na przykład w kwestii migracji, ale przy dobrej woli jest duża szansa "na kontynuowanie takiej rozmowy".

Zieloni o "rzeczowej" rozmowie z chadekami

Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock powiedziała, że rozmowy były "konstruktywne i rzeczowe" i charakteryzowały się "powagą". Drugi lider ugrupowania Robert Habeck rozmowy z chadekami określił jako "intensywne i skoncentrowane". Zbadano możliwe punkty zbieżne, ale były też różnice - wskazał, dodając, że Zieloni i FDP ocenią teraz dotychczasowe rozmowy koalicyjne, a następnie zdecydują, jak dalej postępować.

Zieloni dążą do koalicji z SPD i FDP, ale nie wykluczają sojuszu z CDU/CSU i FDP. FDP skłania się ku Unii, ale jeszcze nie wykluczyła innej opcji.

Wybory do Bundestagu

Jeszcze nie wiadomo, czy nowy rząd utworzy SPD, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, czy też plasująca się na drugim miejscu chadecja, która do socjaldemokratów traci niewiele. Wydaje się jednak pewne, że wejdą do niego Zieloni i FDP, bo zarówno kandydat socjaldemokratów na kanclerza Olaf Scholz, jak i kandydat chadeków Armin Laschet zadeklarowali chęć tworzenia rządu właśnie z tymi partnerami.

26 września w wyborach do Bundestagu SPD zdobyła 25,7 procent poparcia. Unia CDU/CSU spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 14,8 proc., a za nimi FDP z 11,5 proc. AfD uzyskała 10,3 proc. głosów.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: