Niemcy zniosą ostrzeżenia przed podróżami do krajów UE, także do Polski. Podano datę

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecki rząd zamierza od 15 czerwca wycofać ostrzeżenia dla obywateli przed podróżami do państw europejskich - poinformowała w środę agencja dpa. Tego samego dnia rzecznik Komisji Europejskiej przekazał, że państwa członkowskie Unii Europejskiej prowadzą intensywne rozmowy w sprawie zniesienia restrykcji na zewnętrznych granicach UE.

Jak podała w środowej depeszy dpa, cytując przyjęty tego dnia przez niemiecki rząd dokument, ostrzeżenie przed podróżami, wydane 17 marca w odniesieniu do wszystkich krajów świata, ma zostać zastąpione indywidualnymi wskazaniami dla podróżnych, w zależności od oceny stopnia zagrożenia w danym państwie.

Rząd w Berlinie zastrzegł, że proponowane ograniczenie restrykcji uzależnione jest od dalszego pozytywnego rozwoju sytuacji epidemicznej, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Odwołanie ostrzeżenia ma dotyczyć 26 - czyli wszystkich - państw Unii Europejskiej, jak również Wielkiej Brytanii oraz objętych strefą Schengen Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

Cytowany przez agencję Reutera minister spraw zagranicznych Heiko Maas podkreślił, że wszystkie wymienione kraje obecnie spełniają kryteria, z wyjątkiem Norwegii, gdzie nadal obowiązuje zakaz wyjazdu z kraju, a także Hiszpanii, gdzie parlament jeszcze ma zdecydować, czy taki zakaz przedłużyć.

Maas powiedział, że ostrzeżenie dotyczące podróży zostanie zastąpione wytycznymi, dodając przy tym, że "Niemcy zapewne usłyszą rekomendacje, aby nie podróżować do Wielkiej Brytanii, jeśli nie jest to konieczne, z uwagi na obowiązujące w tym kraju przepisy o 14-dniowej kwarantannie".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

"Dobry sygnał"

Cytowany przez agencję Reutera Matthias von Randow, szef Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu Lotniczego uznał decyzję rządu o zniesieniu ogólnego ostrzeżenia, wprowadzonego w połowie marca, za "rozsądną".

- To dobry sygnał dla wielu ludzi w Europie, którzy chcą wyjechać na wakacje w lecie lub odwiedzić przyjaciół i krewnych za granicą - powiedział. - To także dobra wiadomość dla 26 milionów mężczyzn i kobiet zatrudnionych w europejskim przemyśle turystycznym - dodał von Randow.

Kontrola na granicy austriacko-niemieckiej Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg/Getty Images

Rządowy dokument zaznacza, że ostrzeżenia dla poszczególnych krajów bądź regionów mogą zostać wznowione, jeśli przez tydzień liczba nowych zakażeń przekroczy tam 50 na 100 tysięcy mieszkańców, co uznaje się w Niemczech za poziom alarmowy.

W Unii trwają "intensywne rozmowy"

Rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz poinformował w środę, że państwa członkowskie UE i KE prowadzą intensywne rozmowy w sprawie zniesienia restrykcji wprowadzanych dla podróżnych na zewnętrznych granicach Wspólnoty, obowiązujących do 15 czerwca.

Rzecznik przekazał, że "w tym tygodniu odbywają się liczne spotkania z państwami członkowskimi w sprawie kolejnych kroków dotyczących granic zewnętrznych". Wskazał, że po tych rozmowach KE będzie mogła przedstawić swoje stanowisko.

- Z perspektywy Komisji Europejskiej ważne jest, by w tej sprawie podejście w Unii Europejskiej było skoordynowane - wskazał Jahnz na konferencji prasowej. Pytany o stanowisko Austrii, która zapowiedziała, że otworzy wszystkie granice z krajami UE z wyjątkiem Włoch odpowiedział, że Komisja nie komentuje konkretnych spraw, ale - jak podkreślił - wydała w tej sprawie rekomendacje, w których sprzeciwia się dyskryminacji ze względu na narodowość przy decyzjach dotyczących granic.

Wytyczne Komisji

Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu swoich granic, ale KE pilnuje, by działo się to w skoordynowany sposób. Początkowo ograniczenie, które zostało wprowadzone w drugiej połowie marca, miało obowiązywać przez 30 dni. Następnie było jednak przedłużane.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje w czasie pandemii. Lista krajów, które otwierają swoje granice

Ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do "obszaru UE+", który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen, Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię). Łącznie chodzi o 30 krajów.

Ograniczenie podróży nie dotyczy obywateli UE, obywateli krajów spoza Unii, ale należących do strefy Schengen, i członków ich rodzin, a także obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w UE, jeśli chcą wracać do domu.

Wytyczne Komisji mówią też, że możliwość wjazdu na terytorium UE powinni mieć lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, badacze i eksperci pomagający w walce z pandemią, a także osoby przewożące towary, pracownicy przygraniczni oraz sezonowi pracownicy rolni.

Autorka/Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: