Wakacje w czasie pandemii. Lista krajów, które otwierają swoje granice

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Reuters
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24
wideo 2/4
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24

Coraz więcej krajów znosi ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Czy to oznacza, że w tym roku będziemy mogli polecieć na zagraniczne wakacje? Poniżej przedstawiamy szczegóły "odmrażania" turystyki w poszczególnych krajach.

Wznowienie krajowych lotów pasażerskich od 1 czerwca zapowiedziały Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni będą mogli polecieć między innymi z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania. Niewykluczone, że już wkrótce zostaną również wznowione zagraniczne połączenia. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło bowiem zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca.

W związku z pandemią COVID-19 wakacyjna oferta będzie jednak znacznie ograniczona w porównaniu do poprzednich lat, przynajmniej w pierwszym okresie. Poniżej przedstawiamy informacje z poszczególnych krajów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bułgaria

Od 1 czerwca bułgarski rząd zniesie obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla większości turystów z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Kwarantanna pozostanie obowiązkowa dla podróżnych ze Szwecji, Belgii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Malty, a także Wielkiej Brytanii.

Ponadto nadal będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla turystów spoza UE, chociaż będą obowiązywać wyjątki dla obywateli krajów strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, San Marino, Andory, Monako, Watykanu, a także Serbii i Macedonii Północnej.

Bułgaria złagodziła większość ograniczeń wprowadzonych w marcu. Rząd umożliwił między innymi ponowne otwarcie restauracji oraz kawiarni.

Chorwacja

Ambasada RP w Zagrzebiu w odpowiedzi przesłanej TVN24 przypomniała, że Chorwacja otworzyła granice dla obywateli państw członkowskich - również wybierających się do Chorwacji turystycznie - od 9 maja br.

"Przyjazd do Chorwacji nie wiąże się z obowiązkiem kwarantanny ani samoizolacji. Nie są wymagane badania potwierdzające stan zdrowia osoby przyjeżdżającej" - poinformowała konsul RP Dagmara Luković. Jak dodała, osoba przekraczająca granicę Chorwacji jednak "zobowiązania jest podać nr telefonu oraz adres, pod jaki się udaje, a także otrzymuje ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi".

W celu przyspieszenia i uproszczenia odprawy granicznej warto zarejestrować się na stronie www.entercroatia.mup.hr. "Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania danych" - czytamy na rządowej stronie. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem.

Grecja

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że od 15 czerwca do Grecji będą mogli wjechać obywatele 29 krajów. Na tej liście nie ma Polski. Oznacza to, że turyści z Polski po przekroczeniu granicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Państwami, których obywatele dostali zielone światło na wjazd do Grecji, są: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry.

Goście mają być losowo poddawani wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa, a rząd będzie monitorował i oceniał rozwój wydarzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Według ministerstwa turystyki lista zostanie zaktualizowana przed 1 lipca.

Hiszpania

Od 15 maja rząd Hiszpanii wznowił ruch turystyczny, ale zobowiązał osoby przybywające do tego kraju do dwutygodniowej kwarantanny, argumentując swoją decyzję możliwością nasilenia się epidemii.

Premier Pedro Sanchez zapowiedział jednak, że 1 lipca możliwy będzie swobodny ruch turystyczny, a docierający do Hiszpanii wczasowicze nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny. Premier wezwał też przedsiębiorców sektora turystycznego do natychmiastowego rozpoczęcia przygotowań do tegorocznego sezonu wakacyjnego.

Portugalia

Portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva poinformował w ostatnich dniach, że "turyści są mile widziani w Portugalii". Podróżni przybywający samolotem do Portugalii nie muszą przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Zamiast tego będą musieli stawić czoła jedynie "minimalnej kontroli zdrowia".

Narodowe linie TAP częściowo wznowiły połączenia do Paryża i Londynu.

Przynajmniej do 15 czerwca zamknięte pozostaną jednak granice z Hiszpanią. Z dekretu portugalskiego rządu wynika jednak, że w sytuacji zaistnienia ryzyka nasilenia się epidemii ten termin będzie mógł zostać wydłużony do 25 czerwca. Portugalskie władze wprowadziły zakaz ruchu kołowego na dziewięciu punktach granicznych 16 marca.

Słowenia

W ostatnich dniach słoweński rząd wprowadził kolejne regulacje luzujące reżim w ruchu osobowym.

"W myśl nowych przepisów osoba, która w celach turystycznych pragnie odwiedzić Słowenię, jest zwolniona z kwarantanny, jeżeli przedstawi na granicy potwierdzoną rezerwację miejsca noclegowego na terenie kraju. Oczywiście turysta nie może wykazywać objawów zarażenia COVID-19" - czytamy w wiadomości przesłanej TVN24 przez ambasadę RP w Lublanie.

Włochy

Włoski rząd od 3 czerwca planuje otwarcie granic z krajami Unii Europejskiej i Wielką Brytanią. Tego dnia zostaną też otwarte lotniska. Po przekroczeniu granicy nie będzie obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny.

Obecnie wjazd do Włoch jest możliwy tylko w uzasadnionych należycie udokumentowanych sytuacjach, czyli w ważnych sprawach zawodowych, w celach zdrowotnych, w sytuacji absolutnej konieczności, w celu powrotu do miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

We włoskich restauracjach goście muszą siedzieć co najmniej metr od siebie, a obowiązkowa odległość między stolikami musi wynosić dwa metry - przy czym każdy gość lokalu musi mieć do dyspozycji cztery metry kwadratowe. W muzeach i innych miejscach publicznych należących do państwa będzie trzeba nosić maseczkę, przy wejściu będzie zaś sprawdzana temperatura ciała.

Cypr

Do 8 czerwca obowiązuje zakaz lądowania samolotów pasażerskich w Republice Cypryjskiej. Zakaz nie dotyczy lotów repatriacyjnych oraz towarowych. Międzynarodowe podróże lotnicze na Cypr zostaną wznowione w dwóch fazach 9 i 20 czerwca. Na podstawie kryteriów stopnia zagrożenia epidemicznego określone zostały dwie kategorie państw (A i B). Na obu listach znalazło się 19 państw, Polska została zaliczona do kategorii B.

Oznacza to, że loty z naszego kraju na Wyspę Afrodyty zostaną wznowione 20 czerwca. Pasażerowie przylatujący na Cypr będą musieli przedstawić przy wjeździe zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny wcześniej. Na razie nie podano jednak szczegółowych wymagań dotyczących proponowanych rozwiązań.

Władze Cypru zakomunikowały w ostatnich dniach, że zobowiązują się do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji. Turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu.

Egipt

Wstrzymanie ruchu lotniczego obowiązuje do odwołania. Egipt zaczął jednak w połowie maja stopniowo "odmrażać" hotele i kurorty. Muszą one jednak otrzymać rządowe świadectwo zdrowia, potwierdzające przygotowanie do prowadzenia działalności w nowym rygorze sanitarnym.

Obiekty muszą mieć własną opiekę medyczną, pomieszczenia na wypadek kwarantanny, ograniczono także maksymalną liczbę gości w pokojach. Obecnie hotele mogą być zapełnione w 25 procentach, od 1 czerwca limit zostanie zwiększony do 50 procent.

Na razie nie podano jednak daty powrotu zagranicznych turystów do Egiptu.

Turcja

W związku z panującą pandemią COVID-19, w Turcji wprowadzono zakaz wjazdu obywateli Polski do Turcji. Wstrzymano także połączenia międzynarodowe do tego kraju.

Od 1 czerwca będą mogły być otwarte plaże pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Litwa

Tymczasowa kontrola na granicach została przedłużona do 16 czerwca 2020 roku. Osoby, powracające i przybyłe z państw obcych, są poddawane obowiązkowej 14-dniowej izolacji, z wyjątkiem: obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski), Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dania

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała, że jej kraj przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii.

Mieszkańcy innych państw muszą czekać na otwarcie duńskich granic do końca lata.

Wielka Brytania

Brytyjski rząd planuje wprowadzić od 8 czerwca br. obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii z zagranicy. Osoby te będą musiały wypełnić formularz, w którym wskażą informacje na temat miejsca swojego przebywania.

Rekomendowane będzie także zainstalowanie przez nich aplikacji NHS Covid-19. W przypadku nieprzestrzegania zasad kwarantanny na takie osoby będą nałożone mandaty w wysokości 1 tysiąca funtów lub postępowanie, w wyniku którego może zostać nałożona wyższa kara. Kara za niewypełnienie formularza wynosi 100 funtów. Władze regionalne będą mogły wprowadzić swoje własne rozwiązania w tej sprawie.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP