Niemcy nagrodzą Tuska


Premier Donald Tusk przybył w środę po południu do Akwizgranu, gdzie w czwartek odbierze nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju. Laudację na cześć szefa polskiego rządu wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest najbardziej znaną nagrodą polityczną w Niemczech. Została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej. Premier Tusk otrzyma ją za "niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami". Jednocześnie organizatorzy imprezy dodają, że jest to wyróżnienie dla "polskiego patrioty i wielkiego Europejczyka, który przed trzema dekadami wraz z wieloma działaczami ruchu +Solidarność+ położył kamień węgielny pod ponowne zjednoczenie Europy, a dziś w szczególny sposób angażuje się dla demokratycznej i otwartej na świat Polski, zakotwiczonej w kręgu europejskiej rodziny narodów".

Zdaniem organizatora nagrody, Tusk to jeden z czołowych "bojowników o wolność, demokrację i prawa człowieka, który nigdy nie ugiął się wobec komunistycznego reżimu", a także jeden z "przekonanych i przekonywających Europejczyków, który potrafi wzbudzić zachwyt szczególnie u młodego pokolenia".

Czwartkowa impreza

Tusk zaprosił na tę uroczystość szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych premierów Krzysztofa Bieleckiego, Marka Belkę, Kazimierza Marcinkiewicza, Józefa Oleksego, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, historyka prof. Normana Davisa, reżysera Andrzeja Wajdę.

W środę wieczorem organizatorzy nagrody wydają uroczystą kolację na cześć laureata. W czwartek przed uroczystością wręczenia nagrody im. Karola Wielkiego Donald Tusk weźmie udział w mszy św. w katedrze w Akwizgranie. Po nabożeństwie, w towarzystwie kanclerz Merkel, szef polskiego rządu uda się do Ratusza, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody. Uroczystość rozpocznie się odegraniem hymnów Polski i Niemiec. Laudację wygłosi kanclerz Angela Merkel. Następnie premier Tusk wygłosi przemówienie. Uroczystość zakończy się odegraniem hymnu Unii Europejskiej.

Historia i laureaci

Idea utworzenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego zrodziła się w 1949 roku w warunkach zimnej wojny i podzielonego świata w Akwizgranie, gdyż to Akwizgran związany jest nierozłącznie z dziełem Karola Wielkiego - uważanego za prekursora integracji europejskiej. Nagroda przyznawana jest corocznie od 1950 r. ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej.

Nagrodę otrzymali m.in.: Konrad Adenauer (1954 r.), Winston Churchill (1955 r.), Robert Schuman (1958 r.), Henry Kissinger (1987 r.), Helmut Kohl i Francois Mitterrand (1988 r.), brat Roger z Taize (1989 r.), Vaclav Havel (1991 r.), Felipe Gonzalez Marquez (1993 r.), królowa Holandii Beatrycze (1996 r.), Tony Blair (1999 r.), Bill Clinton (2000 r.), Valery Giscard d?Estaing (2003 r.), Javier Solana (2007 r.).

Źródło: PAP, tvn24.pl