Niemcy-Francja 1:1. Prezydencki mecz w piłkarzyki

Źródło:
PAP, Reuters
Prezydenci Francji i Niemiec zagrali w piłkarzyki. Był remis
Prezydenci Francji i Niemiec zagrali w piłkarzyki. Był remisReuters
wideo 2/2
Prezydenci Francji i Niemiec zagrali w piłkarzyki. Był remisReuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w niedzielę trzydniową wizytę w Niemczech. Pierwszego dnia prezydent Frank-Walter Steinmeier rozegrał z nim krótki mecz w piłkarzyki, który zakończył się remisem.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozegrali mecz na obchodach 75. rocznicy uchwalenia niemieckiej konstytucji w Berlinie. To pierwsza oficjalna wizyta państwowa francuskiego przywódcy w RFN od 24 lat. Na nagraniu ze spotkania widać, że mecz przebiegł w radosnej atmosferze, ale starcie było zacięte.

- Stosunki francusko-niemieckie są niezbędne i ważne dla Europy - powiedział Macron w czasie pojedynku ze Steinmeierem. Podkreślił, że "francusko-niemiecki silnik pracuje bez zacinania się". Prezydent RFN zaznaczył, że świętowanie rocznicy z szefem francuskiego państwa jest "dowodem na głębię przyjaźni francusko-niemieckiej".

Prezydenci Francji i Niemiec zagrali w piłkarzyki EPA

"Europa może umrzeć"

Prezydent Francji ostrzegł przed rosnącym nacjonalizmem w Europie oraz przed wyborem nacjonalistów na stanowiska rządowe. - Gdyby nacjonaliści byli u władzy, nie mielibyśmy szczepionek (...) i porzucilibyśmy Ukrainę, aby wesprzeć Rosję - powiedział Macron, odnosząc się do pandemii Covid-19 i trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Macron ostrzegł przed "fascynacją autorytaryzmem". - Naprawdę myślę, że Europa może umrzeć - dodał.

Czytaj też: Czy w Parlamencie Europejskim zmieni się układ sił? Przewidywania wyborcze

Prezydenci Niemiec i Francji wezwali też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pierwsza taka wizyta od 2000 roku

Choć francuscy prezydenci dość często przyjeżdżają do Berlina na rozmowy polityczne, to ostatnia oficjalna wizyta państwowa została złożona przez prezydenta Jacques'a Chiraca w 2000 roku. W przeciwieństwie do wizyty roboczej, wizyta państwowa zawsze trwa kilka dni i odbywa się zgodnie z ustalonym protokołem, który obejmuje bankiet państwowy i wizytę w co najmniej jednym miejscu poza stolicą.

W poniedziałek Macron wraz z żoną Brigitte pojadą do Drezna. Tam głowa państwa francuskiego wygłosi przemówienie na temat polityki europejskiej przed luterańskim Kościołem Marii Panny. We wtorek prezydent Francji uda się do Muenster, gdzie otrzyma Międzynarodową Nagrodę Pokoju Westfalskiego. Steinmeier wygłosi wtedy laudację. Z kolei po zakończeniu wizyty państwowej francusko-niemiecka Rada Ministrów spotka się wieczorem w zamku Meseberg na północ od Berlina.

Autorka/Autor:bż/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPA