Niemcy chcą na Księżyc

Świat

Aktualizacja:
sxc,huNiemcy na Księżycu?

Niemcy chcą "około 2015 r." wysłać na Księżyc misję bezzałogową, poinformował sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Peter Hintze. Misja ma kosztować 1,5 miliarda euro.

Występując w programie "Morgenmagazin" telewizji publicznej ZDF Hintze zaznaczył, że o projekcie tym musi zadecydować nowy rząd, jaki powstanie po wrześniowych wyborach parlamentarnych.

- Zmobilizowaliśmy w tym roku 5 miliardów euro na premie za złomowanie starych samochodów, więc chyba uzyskamy też półtora miliarda w ciągu pięciu lat - powiedział Hintze, przyznając jednocześnie, że środków takich na razie nie ma.

Niemcy dobrze przygotowani

Jak dodał, Niemiecki Ośrodek Żeglugi Powietrznej i Kosmicznej (DLR) "jest bardzo dobrze przygotowany" do podjęcia księżycowej misji.

Według rządowego koordynatora, chodzi tutaj o technologie, które znalazłyby zastosowanie nie tylko w kosmosie, lecz również na Ziemi. "Uważam, że związane z tym technologie stworzyłyby więcej miejsc pracy niż niektóre przedsięwzięcia, jakie obecnie podejmujemy" - podkreślił Hintze.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: sxc,hu