Angela Merkel potępiła rosyjski atak na Ukrainę

Źródło:
PAP
Protest przeciw rosyjskiej okupacji w Chersoniu. Wideo archiwalne
Protest przeciw rosyjskiej okupacji w Chersoniu. Wideo archiwalne Reuters Archive
wideo 2/2
Ukraińcy protestują przeciw rosyjskiej okupacji w Chersoniu [27.04.2022]Reuters Archive

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. Na pytanie, czy mogła zrobić więcej lub zrobić coś inaczej, aby zapobiec wojnie, Merkel stwierdziła, że "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji".

- To brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia - powiedziała była kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Spiegel" Alexandrem Osangiem na scenie Berliner Ensemble. Na pytanie, czy mogła zrobić więcej lub zrobić coś inaczej, aby zapobiec wojnie, Merkel odpowiedziała: - Nie obwiniam się. Stwierdziła jednak również, że "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji". Jednocześnie była kanclerz broniła tych aspektów swojej polityki, które są obecnie oceniane krytycznie, na przykład porozumień mińskich w sprawie konfliktu w Donbasie - relacjonuje portal tygodnika "Spiegel". - Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Myślę, że ta sytuacja już teraz jest wielką tragedią, a czy można było temu zapobiec? Oczywiście, że zadaję sobie te pytania - powiedziała Merkel.

Pogorszenie relacji po aneksji Krymu

Zapewniła, że przez cały okres swojego urzędowania zajmowała się konsekwencjami rozpadu Związku Radzieckiego. W 2007 roku, podczas wizyty w Soczi, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że upadek ZSRR był największą katastrofą XX wieku.

Ona z kolei odpowiedziała, że było to dla niej największym szczęściem, ponieważ po tym wydarzeniu miała swobodę robienia tego, co sprawiało jej radość. Merkel zaznaczyła, że stosunki z Putinem uległy znacznemu pogorszeniu po rosyjskiej aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 roku. - To było głębokie cięcie - powiedziała.

Merkel o życiu po odejściu z urzędu kanclerskiego

Merkel opowiadała o tym, jak spędza czas po odejściu z urzędu kanclerskiego: była pięć tygodni nad Morzem Bałtyckim, dużo czytała i otworzyła się na świat audiobooków, a jako przykład podała słuchanie dzieł Szekspira. Była kanclerz stwierdziła też, że teraz więcej się rusza, co zaniedbywała w czasie swojej kariery politycznej.

- Dziś osobiście czuję się bardzo dobrze - powiedziała. Odnosząc się do wojny w Ukrainie, dodała jednak: - Wyobrażałam sobie, że czas po zakończeniu mojej kadencji będzie inny.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: