Niemiecki minister obrony: Ukraina potrzebuje każdego wsparcia, a czołgi Leopard mogą odegrać ważną rolę

Autor:
mjz/dap
Źródło:
Reuters

Czołgi Leopard - niezależnie, czy to są 2A4, czy 2A6 - mogą odegrać ważną rolę w walce Ukrainy przeciwko Rosji - mówił niemiecki minister obrony Boris Pistorius podczas wizyty w bazie wojskowej w Augustdorfie. Jednocześnie zaznaczył, że "ważna jest kwestia uzupełnienia stanu niemieckich zapasów nowymi Leopardami".

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius odwiedził w środę bazę wojskową w mieście Augustdorf. Mówił między innymi o przekazaniu przez Niemcy Leopardów na rzecz broniącej się Ukrainy.

- Ukraina potrzebuje każdego wsparcia, a czołgi Leopard - niezależnie, czy to są 2A4, czy 2A6 - mogą odegrać ważną rolę w walce Ukrainy przeciwko Rosji. Wszyscy rozumiemy, o co tu chodzi - powiedział.

Pistorius: musimy uzupełnić zapasy Leopardów

Jednocześnie mówił, że Niemcy będą musiały wyrównać stan uzbrojenia własnego wojska w związku z czołgami, które mają zostać przekazane Ukrainie.

- Niektórzy są zmartwieni tym, że nasze możliwości szkoleniowe i rozwojowe zostają zredukowane. Wielokrotnie mówiłem, że ważna jest kwestia uzupełnienia stanu zapasów Leopardami 2A7, ale to będzie wymagało czasu. To nie jest tak, że możemy to zamówić i wkrótce potem dostaniemy te czołgi. Ale będziemy dbać o to, by kwestia uzupełnienia stanu uzbrojenia została szybko wyjaśniona. Warto jest uwzględnić tę potrzebę żołnierzy i żołnierek bardziej niż kiedykolwiek - mówił.

- Teraz nasze położenie jest zupełnie inne niż przed 24 lutego, to zupełnie inna sytuacja niż ta, z którą mieliśmy do czynienia wcześniej - dodał.

- Dla mnie kluczowe jest to, że musimy zamówić nowe czołgi nie w ciągu roku, ale szybko, aby produkcja mogła się rozpocząć – powiedział. - Skąd będą pochodzić pieniądze? Pozwólcie, że powiem to tak: szczerze mówiąc, nie obchodzi mnie to. Istotne jest, abyśmy mogli te czołgi zapewnić - stwierdził Pistorius.

Czytaj też: Kompozytowy pancerz, stabilizacja armaty. Leopard 2 powstał, by bronić Niemców przed Rosjanami

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/dap

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości