Berlin zamyka cztery z pięciu rosyjskich konsulatów generalnych

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecki resort dyplomacji poinformował, że zamyka cztery z pięciu rosyjskich konsulatów generalnych. Jest to odpowiedź na decyzję Moskwy w sprawie ograniczenia liczby niemieckich urzędników w Rosji - podała agencja Reuters.

Od nowego roku Rosję reprezentować będzie jedynie ambasada w Berlinie, a także jeden z pięciu istniejących do tej pory konsulatów - poinformował w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego MSZ. 

Cztery rosyjskie konsulaty generalne mają zakończyć działalność do końca bieżącego roku.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Wcześniej rząd rosyjski nakazał wydalenie z Rosji 350 niemieckich urzędników.

- Ta nieuzasadniona decyzja zmusza rząd federalny do znaczących cięć we wszystkich obszarach swojej obecności w Rosji – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ, przypominając o zamknięciu (do listopada bieżącego roku - red.) niemieckich konsulatów generalnych w Królewcu, Jekaterynburgu i Nowosybirsku oraz pozostawieniu "minimalnej liczby” przedstawicieli kultury (m.in. w niemieckich szkołach i Instytutach Goethego).

Z niemieckich placówek dyplomatycznych pozostanie jedynie ambasada w Moskwie i konsulat generalny w Petersburgu.

- Nasza decyzja odnosi się, na zasadzie wzajemności, do rosyjskiej obecności w Niemczech, aby zapewnić równowagę między obiema stronami, zarówno pod względem personalnym, jak i strukturalnym. Dlatego podjęliśmy decyzję o cofnięciu zgody na prowadzenie czterech z pięciu rosyjskich konsulatów generalnych działających w Niemczech – podkreślił rzecznik niemieckiej dyplomacji. Jak dodał, informacja ta została przekazana dziś rosyjskiemu MSZ, z prośbą o zakończenie tego procesu najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku.

Poważne napięcia w przeszłości

Rosyjska decyzja oznacza, że kilkuset niemieckich urzędników, takich jak dyplomaci, nauczyciele i pracownicy Instytutu Goethego, musi opuścić Rosję do początku czerwca. Oprócz służby dyplomatycznej, dotyczy to przede wszystkim osób z sektorów kultury i edukacji.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oznajmiła we wtorek, że "​​zostanie wydane oświadczenie w sprawie zamknięcia konsulatów generalnych w Niemczech" - podała agencja TASS.

Jak podkreśla niemiecka agencja dpa, w trakcie poważnych napięć w przeszłości Niemcy i Rosja wielokrotnie usuwały swoich dyplomatów. Sytuacja pogorszyła się po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/dap

Źródło: PAP, Reuters