Atak nożownika. Sześć osób rannych, napastnik zatrzymany

Źródło:
PAP

Sześć osób zostało rannych w piątek w wyniku ataku nożownika w mieście Mannheim w Niemczech. Napastnik został postrzelony przez policję, a następnie zatrzymany.

W piątek na rynku w Mannheim w Niemczech podczas wydarzenia zorganizowanego przez krytyczny wobec islamu ruch Pax Europa doszło do ataku nożownika. Według prokuratury, policji i urzędu śledczego Badenii-Wirtembergii wśród rannych jest pięciu członków ruchu, napastnik ranił też policjanta.

Atak nożownika w MannheimRONALD WITTEK/EPA/PAP

Nożownik kilkakrotnie dźgnął policjanta od tyłu w okolicę głowy, powodując obrażenia zagrażające życiu. Napastnik został postrzelony przez innego funkcjonariusza. Według informacji stacji SWR domniemanym sprawcą jest 25-letni mężczyzna z Afganistanu, który przybył do Niemiec w 2013 roku.

Początkowe doniesienia policji mówiły o trzech osobach rannych.

"Obrazy z Mannheim są straszne"

Według ministra spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii Thomasa Strobla motyw domniemanego sprawcy jest nadal niejasny. "Nie możemy jeszcze nic powiedzieć o motywacji sprawcy" - cytuje ministra portal Tagesschau.

Prezydent Frank-Walter Steinmeier potępił akt przemocy. "W naszej demokracji nie może być miejsca na przemoc - przemoc niszczy demokrację. Wolność słowa jest cenną wartością" - napisała na platformie X w imieniu Steinmeiera jego rzeczniczka Cerstin Gammelin.

Kanclerz Olaf Scholz napisał na platformie X, że "obrazy z Mannheim są straszne". "Kilka osób zostało poważnie ranionych przez napastnika. (...) Przemoc jest absolutnie niedopuszczalna w naszej demokracji. Sprawca musi zostać surowo ukarany" - ocenił.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RONALD WITTEK/EPA/PAP