TVN24 | Świat

Zapowiedź zmian w kierownictwie CDU. Armin Laschet może zrezygnować

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Podczas wystąpienia w czwartek w Berlinie kandydat chadecji na kanclerza Niemiec i lider partii CDU Armin Laschet pozostawił otwartą kwestię swojej rezygnacji z funkcji szefa partii i zapowiedział "przetasowania personalne" w ugrupowaniu. Według grupy medialnej RND oświadczył, że partia potrzebuje nowego startu.

Na wieczornej konferencji prasowej kandydat chadecji na kanclerza Niemiec i lider partii CDU Armin Laschet powiedział, że chciałby, aby partia "zaczęła od nowa, z nowymi osobami" i że powinno się to odbyć w drodze konsensusu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak podkreślił, w tej sprawie powinna odbyć się konferencja partyjna. Laschet nie podał konkretnej daty, zapewnił jednak, że personalna reorganizacja zostanie przeprowadzona szybko. Lider CDU podkreślił, że musi obowiązywać następująca zasada: najpierw kraj, potem partia, a na końcu jednostki. - Nie chodzi o osobę Armina Lascheta. Chodzi o projekt dla tego kraju - podkreślił.

Media: szykują się zmiany w kierownictwie CDU

Laschet zasugerował, że może zrezygnować z funkcji szefa partii. Po zmasowanej krytyce z powodu słabego wyniku chadeków we wrześniowych wyborach do Bundestagu Laschet chce zainicjować przetasowania personalne w kierownictwie CDU - pisze portal tygodnika "Der Spiegel".

Nie powinno dojść do "ponownej bitwy personalnej" - miał na posiedzeniu frakcji powiedzieć Laschet, cytowany przez tę gazetę. Dziennik "Bild" pisze, że słowa Lascheta brzmiały: "Jeśli z innymi ludźmi pójdzie lepiej, to chętnie".

Lider CDU wyraża gotowość do rozmów koalicyjnych

Zadeklarował, że jako lider CDU jest nadal gotowy do rozmów koalicyjnych i ma poparcie kierownictwa partii. Szef CDU dał też do zrozumienia, że blok partii chadeckich CDU/CSU jest otwarty na negocjacje z liberalną FDP i Zielonymi w sprawie utworzenia koalicji rządowej. - Nie zatrzaskujemy drzwi - powiedział. Stwierdził też, że socjaldemokratyczna SPD to "zły partner" dla Zielonych i liberałów. W wyborach do Bundestagu pod koniec września CDU/CSU osiągnęła najgorszy wynik w swojej historii - 24,1 procent i przegrała z socjaldemokratyczną SPD. Od tego czasu Laschet, który na przewodniczącego CDU został wybrany w styczniu br., znalazł się pod ogromną krytyką.

Autor:asty//now

Źródło: PAP