Urząd Gaucka kończy działalność. "Dostęp do dokumentów zostanie zachowany"

Źródło:
PAP

Urząd ds. Akt Stasi (StUB) - znany powszechnie jako Urząd Gaucka - 31 lat po upadku muru berlińskiego kończy działalność. Akta Stasi, policji politycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, trafiają do Archiwum Federalnego.

- Cieszę się, że cała kolekcja Archiwum Dokumentów Stasi jest teraz na stałe zabezpieczona jako część "Pamięci Narodu" w Archiwach Federalnych - powiedział komisarz ds. dokumentów Stasi Roland Jahn w czwartek po przyjęciu przez Bundestag ustawy o połączeniu archiwum dokumentów Stasi z Archiwum Federalnym. Z dwunastu dotychczasowych placówek StUB pozostanie pięć. Będą w nich dalej przechowywane i udostępniane akta Stasi. Na terenie dawnej centrali Stasi w Berlinie-Lichtenbergu nadal będzie centrum badań i pamięci o systemie politycznym byłej NRD oraz ośrodek zajmujący się restaurowaniem i cyfryzacją akt.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przyszłe lokalizacje archiwów w poszczególnych krajach związkowych są obecnie określone w ustawie: dla Saksonii jest to Lipsk, dla Turyngii - Erfurt, dla Saksonii-Anhalt - Halle, dla Brandenburgii - Frankfurt nad Odrą, a dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego - Rostock. Porady, informacje i dostęp do plików będą również możliwe we wszystkich innych miejscach.

Nowością jest również to, że możliwe będzie przeglądanie dokumentów w lokalizacjach Archiwów Federalnych w Koblencji, Bayreuth, Ludwigsburgu czy Fryburgu, czyli na terenach dawnych Niemiec Zachodnich. - Reforma gwarantuje wykorzystanie dokumentów Stasi w przyszłości i podkreśla szczególny charakter i symboliczną wartość Archiwum Dokumentów Stasi jako osiągnięcia pokojowej rewolucji - podkreślił Roland Jahn. Zapewnił, że "dostęp do dokumentów zostanie nadal zachowany".

185 kilometrów dokumentów

Urząd dysponuje kartoteką około 6 milionów osób, posiada 185 kilometrów bieżących dokumentów pochodzących z archiwów ministerstwa spraw wewnętrznych NRD, ponad milion kaset wideo oraz 200 tys. taśm dźwiękowych.

Powstanie Urzędu ds. Akt Stasi uważa się za jedno z największych osiągnięć w procesie demokratyzacji byłej NRD: wyważenia konieczności przeprowadzenia lustracji i zadośćuczynienia ofiarom przy jednoczesnym zachowaniu spokoju społecznego. Głównym jego zadaniem było udostępnianie akt poszkodowanym. Pierwsi obywatele uzyskali możliwość wglądu do swoich teczek w styczniu 1992 roku. Od tego czasu do urzędu wpłynęło ponad 3 miliony wniosków.

Pierwszym szefem urzędu zarządzającego aktami został ewangelicki pastor z Meklemburgii Joachim Gauck. Pełnił swoją funkcję przez 10 lat. W latach 2012-2017 był prezydentem RFN.

Stasi (z niem. Państwowa Służba Bezpieczeństwa) powstało 8 lutego 1950 roku. Odpowiedzialne było za kierunek bezpieczeństwa wewnętrznego, wywiadu wewnętrznego i zagranicznego oraz kontrwywiadu NRD. NRD-owska służba bezpieczeństwa była uważana za najbardziej efektywną, obok radzieckiego KGB, służbę bezpieczeństwa w krajach bloku wschodniego. W 1989 r. Stasi liczyła ok. 91 tys. funkcjonariuszy i ok. 173 tys. konfidentów. Została rozwiązane po upadku muru berlińskiego, w listopadzie 1989 roku.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP