Nie żyje przywódca tzw. Państwa Islamskiego. Pentagon: został zabity przez Wolną Armię Syryjską

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
IS próbuje przeprowadzać śmiercionośne ataki w częściach Syrii i Iraku
IS próbuje przeprowadzać śmiercionośne ataki w częściach Syrii i Iraku
Reuters Archive
Reuters ArchiveIS próbuje przeprowadzać śmiercionośne ataki w częściach Syrii i Iraku

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) poinformowało w środę na Telegramie o śmierci Abu al-Hasana al-Haszemiego al-Kurajsziego, który kierował tym ugrupowaniem od marca. Lider dżihadystycznej organizacji został zabity przez Wolną Armię Syryjską - podało w środę Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).

Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi zginął, "walcząc z wrogami Boga" - powiedział rzecznik tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Omar al-Muhadżir, na którego powołał się Reuters. Na następcę zmarłego przywódcy został wybrany Abu al-Husajn al-Husajni al-Kurajszi - dodał, nie podając więcej szczegółów.

Informację tę skomentował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. - Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że kolejny przywódca Państwa Islamskiego nie chodzi już po ziemi - powiedział.

Pentagon: lider IS zabity przez Wolną Armię Syryjską

Bojownicy sprzeciwiającej się syryjskiemu reżimowi Wolnej Armii Syryjskiej przeprowadzili operację, w której zginął przywódca Państwa Islamskiego Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi - podało w środę Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).

"To kolejny cios dla ISIS" - podał w komunikacie płk Joe Buccino, rzecznik CENTCOM.

IS próbuje przeprowadzać śmiercionośne ataki w częściach Syrii i IrakuReuters Archive

Jak dodał, mimo śmierci swojego lidera, tak zwane Państwo Islamskie pozostaje zagrożeniem dla regionu, a USA i partnerzy nadal są skupieni na pokonaniu dżihadystów.

Nie podano więcej szczegółów operacji. Jak powiedział przedstawiciel sił zbrojnych USA cytowany przez Reutersa, nie wzięli w niej udziału amerykańscy żołnierze. Wolna Armia Syryjska to ugrupowanie przeciwne władzom Baszara al-Asada. Na terytorium kontrolowanym przez syryjską opozycję znajduje się amerykański garnizon al-Tanf we wschodniej Syrii.

IS atakuje w częściach Syrii i Iraku

To już drugi lider tak zwanego Państwa Islamskiego, który zginął w 2022 roku. Zmarły Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przejął stery organizacji po śmierci Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego, który zginął, wysadzając w powietrze siebie i swoją rodzinę, w lutym podczas amerykańskiego nalotu w północno-zachodniej Syrii.

IS ogłosiło w 2014 roku powstanie kalifatu na zajmowanych przez siebie terenach Syrii i Iraku. Od tego czasu utraciło kontrolę nad tym terytorium, a kalifat rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych.

Obecnie IS próbuje przeprowadzać śmiercionośne ataki w częściach Syrii i Iraku, na których wcześniej proklamowało kalifat - przypomina Associated Press.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości