Świat

Nie żyje Doris Lessing

Świat

Leesing zmarła w wieku 94 lat

W niedzielę zmarła Doris Lessing. Laureatka Nagrody Nobla miała 94 lata.

O śmierci noblistki poinformował w niedzielę jej wydawca. Nie podano przyczyny zgonu literatki.

Leesing urodziła się w Iranie w 1919 roku. Do Anglii przeprowadziła się 30 lat później. Jej największe dzieła to "Pamiętnik przetrwania", "Piąte dziecko" i "Podróż Bena". W sumie jest autorką ponad 40 dzieł.

Lessing była najstarszą laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2007 roku w wieku 88 lat.

Akademia swój wybór uzasadniła słowami: "jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą".

Symbol feminizmu

Wymowa części jej twórczości stała się żywym symbolem marksizmu i feminizmu i sprzeciwu wobec apartheidu. Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessing stała się żywym symbolem marksizmu i feminizmu i sprzeciwu wobec apartheidu.

Bo znaczna część twórczości Doris Lessing była oparta na jej osobistych doświadczeniach, m.in. z czasów, gdy mieszkała w Afryce. W opinii publicznej pisarka stała się symbolem sprzeciwu wobec rasizmu i apartheidu w RPA. Określana często jako lewicowa pisarka i feministka, nie zgadzała się z tym "zaszufladkowaniem", twierdząc, że jej dzieło jest psychologiczną analizą człowieka i jego otoczenia. W 1999 r. odrzuciła przyznany jej przez królową Elżbietę II tytuł Damy Imperium Brytyjskiego. Stwierdziła, że "nie ma przecież żadnego imperium". Zaakceptowała jednak inne, skromniejsze wyróżnienie. Pracowała niemal do ostatnich dni życia, pisząc artykuły, opowiadania i poezje.

Autor: nsz/jk / Źródło: BBC, PAP