Ocieplająca ofensywa rosyjskiego prezydenta. Amerykę podziwia za kreatywność


Władimir Putin ociepla wizerunek przed przyszłotygodniowym spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Udzielił nawet wywiadu amerykańskiej telewizji, w którym zdradza, co najbardziej ceni u Amerykanów. Opowiada także, dlaczego nie lubi, gdy nazywa się go carem Rosji. Telewizja pokaże wywiad na dzień przed spotkaniem z Obamą.

Na stronie internetowej telewizji CBS pojawiała się zapowiedź niedzielnego odcinka programu "60 minutes", w którym wystąpi prezydent Rosji. Prowadzący Charlie Rose - jak reklamuje się stacja - pokaże to oblicze Putina, które widziało niewielu.

Putin "carem"

W czasie wywiadu Putin wygląda na wyluzowanego, często się śmieje, sypie żartami. Prowadzący pyta go m.in., dlaczego Amerykanie mówią tak dużo na jego temat. - Może nie mają nic do roboty w Ameryce i rozmawiają o mnie - odpowiada prezydent, śmiejąc się.

Rose pyta Putina także o to, czy pasuje do niego określenie "car". - To nieistotne, jak jestem nazywany, bez względu na to, czy określają mnie tak życzliwi ludzie, przyjaciele czy polityczni rywale - przekonuje Putin. - Ważne, co ty sam myślisz o sobie, co musisz robić dla dobra kraju, który powierzył ci stanowisko głowy rosyjskiego państwa - dodaje.

Putin o Amerykanach: lubię ich kreatywność

Dalej Putin zdradza, że Rosjanie są żywo zainteresowani tym, co dzieje się w Ameryce, bo generuje to "ogromny wpływ na sytuację świata jako całości".

Wówczas dziennikarz pyta prezydenta, co najbardziej podziwia u Amerykanów. - Lubię ich kreatywność - odpowiada Putin. - Kreatywność, jeśli chodzi o radzenie sobie z problemami. Ich otwartość, otwarty umysł, ponieważ to pozwala uwolnić wewnętrzny potencjał ludzi - dodaje.

- Ameryka osiągnęła dzięki temu niesamowite rezultaty w rozwoju ich kraju - podkreśla Putin.

Program "60 minut" zostanie wyemitowany przez telewizję CBS w niedzielę 27 września o godz. 19.30 lokalnego czasu, na dzień przed spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Wywiad wpisuje się w politykę ocieplania wizerunku przed spotkaniem z Obamą. Wcześniej służby prasowe Kremla informowały, że Putin zamierza spotkać się z piosenkarzem Eltonem Johnem i porozmawiać o problemach dyskryminacji homoseksualistów w Rosji.

Putin spotka się z Obamą

Stosunki amerykańsko-rosyjskie pozostają napięte z powodu rosyjskiej aneksji Krymu i zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę w odwecie za jej działania wobec Ukrainy.

Jednak już w poniedziałek prezydenci spotkają się w kuluarach obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Obama i Putin ostatni raz spotkali się osobiście w listopadzie zeszłego roku w Pekinie, a od tego czasu trzykrotnie rozmawiali telefonicznie.

Autor: pk\mtom / Źródło: CBS

Pozostałe wiadomości