Z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu tak samo patrzymy na problemy bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i współczesnego antysemityzmu – oświadczył w czwartek w Jerozolimie premier Węgier Viktor Orban. Netanjahu nazwał go "prawdziwym przyjacielem Izraela".
Węgierski premier zapewnił na wspólnej konferencji prasowej, że razem z Netanjahu zgadzają się, iż najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo.
Wyraził przekonanie, że Europa cierpi obecnie z powodu migracji i terroryzmu, wobec czego należy wystąpić przeciwko tym zjawiskom.
Orban o zerowej tolerancji dla antysemityzmu
Orban ocenił, że w Europie pojawiły się intensywne formy współczesnego antysemityzmu, który nasila się w Europie Zachodniej, a słabnie w Europie Środkowej. Zapewnił przy tym, że na Węgrzech nadal panuje zerowa tolerancja dla antysemityzmu.
Zaznaczył, że obywatele pochodzenia żydowskiego na Węgrzech znajdują się pod ochroną rządu.
Netanjahu ze swej strony ocenił, że węgierski rząd sprzeciwia się antysemityzmowi i stwierdził, że węgierscy Żydzi żyją bez lęku. Podkreślił też, że radykalny islam jest dla świata zagrożeniem, a największym wrogiem w świecie islamskim jest Iran.
Orban zwrócił też uwagę na ścisłą dwustronną współpracę gospodarczą. Podkreślił, że na Węgrzech działa 200 izraelskich firm, przede wszystkim w branży nowoczesnych technologii, które dają pracę 5 tysiącom osób.
Chcą bliżej współpracować gospodarczo
Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto, który spotkał się z ministrem współpracy regionalnej Izraela Cachim Hanegbim, powiedział wcześniej, że obie strony chciałyby pięciokrotnie zwiększyć budżet powstałego w zeszłym roku funduszu innowacyjnego, który wynosił 2 mln euro.
Szijjarto ocenił, że dwustronna współpraca gospodarcza ma też znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Węgier. Jego zdaniem odkryte u wybrzeży Izraela złoże gazu szacowane na 800 mld metrów sześciennych "będzie oznaczać nowe fakty i nową rzeczywistość" z punktu widzenia zaopatrzenia Europy Środkowej w gaz, gdyż jeden ze szlaków dostaw wieść będzie do tego regionu.
Władzom Węgier zarzucano podsycanie antysemityzmu podczas kampanii skierowanej przeciwko urodzonemu w tym kraju amerykańskiemu finansiście żydowskiego pochodzenia George'owi Sorosowi. W czasie prowadzonej od kilku lat ostrej kampanii przeciwko Sorosowi, którego fundacja Open Society finansuje liczne organizacje pozarządowe, władze Węgier oskarżały go m.in. o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.
Autor: pk//kg / Źródło: PAP