Świat

"Byłam przykuta do łóżka". Skazana za "próbę obalenia władzy" wraca do więzienia

Świat

O uwolnienie aktywistki zabiegał jej mąż Richard Ratcliffe
Reuters ArchieveNazanin Zaghari-Ratcliffe z mężem i córeczką

Nazanin Zaghari-Ratcliffe została przeniesiona z powrotem do więzienia ze szpitalnego oddziału psychiatrycznego - poinformował w poniedziałek jej mąż. Obywatelka Iranu i Wielkiej Brytanii jest więziona w Teheranie od 2016 roku za rzekomą próbę obalenia władzy i szpiegostwo.

Richard Ratcliffe powiedział, że jego żonę przetrzymywano w zamkniętym pokoju, przykutą do szpitalnego łóżka. Uznał, że sposób, w jaki ją traktowano, to "prawdziwe tortury".

Powiedział, że przeniesiono ją z powrotem do więzienia Ewin w Teheranie w sobotę, kiedy oswobodziła się z więzów i ostrzegła ochroniarzy, że może sobie zrobić krzywdę, jeśli zostanie w szpitalu.

Na oddział psychiatryczny stołecznego szpitala im. imama Chomeiniego Zaghari-Ratclife trafiła 15 lipca. Została wypisana na własne żądanie i na wniosek lekarza - poinformowało ugrupowanie Free Nazanin, domagające się jej uwolnienia.

Do szpitala skierowano ją na 10-dniową obserwację. Uczestniczyła w tym czasie w sesjach psychoterapeutycznych, przechodziła badania stanu zdrowia fizycznego, przepisano jej jakieś lekarstwa.

Zaghari-Ratcliffe, cytowana przez kampanię Free Nazanin, powiedziała, że przetrzymywano ją w maleńkim pomieszczeniu, że miała ręce skute kajdankami i przez cały czas była przywiązana do łóżka.

"Robili mi, co tylko mogli - kajdanki na ręce, na kostki, w osobnym pomieszczeniu o wymiarach 2 na 3 metry, z grubymi zasłonami, z zamkniętymi cały czas drzwiami. Nie wolno mi było opuszczać tego pomieszczenia, byłam przykuta do łóżka" - przytoczyła jej wypowiedź kampania Free Nazanin.

Nazanin Zaghari-Ratcliffe z mężem i córeczkąPAP/EPA/FREE NAZANIN CAMPAIGN / HANDOUT

Napięcie na linii Londyn-Teheran

Zaghari-Ratcliffe pracowała dla Fundacji Thomson Reuters, w kwietniu 2016 r. została zatrzymana na lotnisku w Teheranie pod zarzutem spiskowania przeciwko rządowi irańskiemu. Skazano ją na pięć lat więzienia. Jej rodzina i pracodawca zaprzeczają tym oskarżeniom.

Podejmowane kanałami dyplomatycznymi starania o uwolnienie Zaghari-Ratcliffe były dotąd bezowocne. W marcu szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt przyznał uwięzionej ochronę dyplomatyczną, ale władze irańskie odmówiły uznania jej podwójnego obywatelstwa.

AP zwraca uwagę, że informacje o traktowaniu Zaghari-Ratcliffe na oddziale psychiatrycznym pojawiły się w okresie wzmożonych napięć między Wielką Brytanią a Iranem w związku z zajęciem przez irańską Gwardię Rewolucyjną tankowca płynącego pod brytyjską flagą w Cieśninie Ormuz.

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FREE NAZANIN CAMPAIGN / HANDOUT