Fundacja Walki z Korupcją opozycjonisty Aleksieja Nawalnego opublikowała wyniki śledztwa obywatelskiego, podczas którego badała działalność biznesową synów prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Jurija Czajki. Współpracownicy opozycjonisty ujawnili powiązania biznesmenów ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i siłowe przejmowanie biznesów oraz wielomilionowe majątki dzieci prokuratora.
Śledztwo Fundacji Walki z Korupcją rozpoczęło się 1,5 roku temu, gdy jego działacze dowiedzieli się o otwarciu pięciogwiazdkowego hotelu Pomegranate na greckim półwyspie Chalkidiki. Na otwarciu w maju 2014 roku obecni byli rosyjscy politycy i gwiazdy rosyjskiego show biznesu oraz biznesmeni. Remont hotelu miał kosztować od 25 do 29 mln euro.
Willa z widokiem
1 grudnia Fundacja opublikowała dokumenty świadczące o tym, że jednym z właścicieli hotelu jest syn prokuratora generalnego FR Jurija Czajki, Artiom. Biznesmen jest też właścicielem willi z widokiem na górę Atos.
Partnerką biznesową Artioma Czajki jest Olga Łopatina, była żona zastępcy prokuratora generalnego Giennadija Łopatina. Dysydenci uważają, że rozwód małżonków jest fikcyjny, by nie było potrzeby wykazywania dochodów Łopatinej w sprawozdaniu podatkowym urzędnika państwowego.
Jednocześnie okazało się, że Olga Łopatina jest współwłaścicielką firmy Sachar Kubani. Pozostałymi jej właścicielami są żony Siergieja Capka i Wiaczesława Cepowiaza - przywódców zorganizowanych grup przestępczych. Zostali oni skazani na dożywocie za brutalne zabójstwo 12 osób w stanicy Kuszczewskaja, do którego doszło 4 listopada 2010 roku. Zginęli wówczas nie tylko biznesowi oponenci Capka i Cepowiaza, ale też czworo dzieci. Czwartą współwłaścicielką firmy Sachar Kubani jest Nadieżda Starowierowa. To żona Aleksieja Starowierowa, jednego z wysokich urzędników Prokuratury Generalnej, który został odsunięty od wykonywania obowiązków po tym, jak w jego posiadłości znaleziono członków tzw. Bandy GTA. Ofiarami bandy, która atakowała kierowców na drogach dojazdowych pod Moskwą, padło co najmniej 14 osób, według niektórych źródeł nawet 20.
Konta w Szwajcarii
Ponadto FWK podaje, że Artiom Czajka posiada dom w Szwajcarii o wartości ok. 3 mln dolarów. We wszystkich dokumentach podaje jednak adres innej nieruchomości o znacznie mniejszej wartości. Jak twierdzą pracownicy Fundacji do Walki z Korupcją, Artiom Czajka przechowuje pieniądze na kontach w Szwajcarii, a od początku wieku jego sprawami finansowymi zarządza kancelaria prawnicza Murata Chapsirokowa, syna Nazira Chapsirokowa, który również zajmował wysokie stanowisko w Prokuraturze Generalnej. Obecnie Murat Chapsirokow jest senatorem.
Dzięki znajomości z Chapsirokowem, Artiom Czajka nie musiał ujawniać, skąd pochodzi jego majątek - uważają działacze FWK.
Sprawa z Irkucka
By łatwiej zarządzać kontami, Artiom Czajka kupił 40 proc. udziałów w firmie prawniczej od swojego brata, Igora. Partnerem w tej firmie jest Szwajcar Francois Tarain, który niegdyś pomógł kupić dom jednemu z liderów grupy przestępczej Sołncewskaja - Siergiejowi Michajłowowi, ps. Michaś.
Ponadto, jak twierdzą działacze Fundacji Walki z Korupcją, Artiom Czajka na początku wieku przejął przedsiębiorstwo transportu wodnego Wierchnie-Lenskoje w obwodzie irkuckim. To miał być pierwszy majątek, jaki zdobył Artiom Czajka. Według FWK po przejęciu firmy transportowej został zabity jej były dyrektor. Jego śmierć w wyniku działania osób trzecich potwierdził patolog, miejscowa prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa w sprawie zabójstwa. Prokuratorem była wówczas (w 2003 roku) Albina Kowalowa, bliska znajoma rodziny Igora Czajki, który pracował w Irkucku.
Z dokumentów opublikowanych przez współpracowników Aleksieja Nawalnego wynika ponadto, że Artiom Czajka posiada wiele firm i spółek, a młodszy syn prokuratora Igor Czajka prowadzi firmę, która wygrywa wiele przetargów na zamówienia państwowe.
"Nie mam żadnych powiązań"
Dzień po opublikowaniu wyników śledztwa była żona prokuratora Giennadija Łopatina oświadczyła, że nie miała nigdy żadnych powiązań z kuszczewską organizacją przestępczą i nie miała udziałów w firmie Sachar Kubani.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział z kolei, że prezydent Władimir Putin ani nikt z jego otoczenia nie czytał żadnych artykułów na temat biznesów Artioma Czajki, ponieważ wszyscy "szykują się do wystąpienia prezydenta przed Zgromadzeniem Federalnym" 3 grudnia.
Autor: asz\mtom / Źródło: fbk.info, RBK
Źródło zdjęcia głównego: Twitter