Nawalny i Niemcow aresztowani za stawianie oporu policji


Sąd Rejonowy w Moskwie skazał we wtorek liderów antykremlowskiej opozycji Borysa Niemcowa i Aleksieja Nawalnego na - odpowiednio - 10 i 7 dni aresztu za stawianie oporu policji.

Obaj opozycjoniści zostali zatrzymani przez siły specjalne policji OMON w poniedziałek wieczorem w rejonie placu Maneżowego w Moskwie, przed murami Kremla. Opozycjoniści chcieli tam zorganizować akcję solidarności z ośmiorgiem swoich kolegów, skazanych w tym dniu przez moskiewski sąd na kary od 2,5 do 4 lat łagru za udział w "masowych rozruchach" na stołecznym placu Bołotnym w maju 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina.

Niemcow jest deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Po zatrzymaniu złożył skargę na funkcjonariuszy policji za naruszenie jego immunitetu poselskiego.

Zatrzymano ponad 430 osób

Podczas poniedziałkowej akcji w Moskwie funkcjonariusze OMON zatrzymali ponad 430 osób. Większość została zwolniona po sporządzeniu protokołu. Stronnicy opozycji nie mieli zgody władz na wieczorną manifestację. Zwoływali się za pośrednictwem portali społecznościowych. Na demonstrację przybyło około 3 tys. osób. Podobną akcję opozycyjne formacje zorganizowały również w Sankt Petersburgu, przy Newskim Prospekcie. Tam zatrzymanych zostało prawie 60 osób.

Autor: db/ja/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości