NATO wzmocni ochronę infrastruktury krytycznej. W przyszłym tygodniu ćwiczenia nuklearne

Autor:
ft\mtom,
adso
Źródło:
TVN24, PAP
Stoltenberg: Rosja wie, że wojna jądrowa to wojna, której nikt nie może wygrać
Stoltenberg: Rosja wie, że wojna jądrowa to wojna, której nikt nie może wygraćTVN24
wideo 2/3
TVN24Stoltenberg: Rosja wie, że wojna jądrowa to wojna, której nikt nie może wygrać

Rosja wie, że wojna jądrowa to wojna, której nikt nie może wygrać - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg zaznaczył, że Sojusz monitoruje działania rosyjskich sił nuklearnych i zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się coroczne manewry jądrowe NATO. 

- Fundamentalna zasada odstraszania jądrowego NATO związana jest zawsze z realizacją pokoju i odrzucaniem szantażu. W przyszłym tygodniu NATO planuje ćwiczenia odstraszające. Są to rutynowe szkolenia, które odbywają się każdego roku. Naszym celem jest bezpieczny i skuteczny system odstraszania - mówił Jens Stoltenberg na wtorkowej konferencji prasowej.

Szef NATO ocenił, że groźby jądrowe "prezentowane przez Putina są niebezpieczne i nieodpowiedzialne". - Rosja wie, że wojna jądrowa to wojna, której nikt nie może wygrać. Jest to wojna, której nie można rozpętać - powiedział.

- Sprawdzamy dokładnie, co dzieje się z siłami jądrowymi Rosji. Nie widzimy jakichkolwiek zmian w systemie sił rosyjskich, ale pozostajemy bardzo czujni - wskazał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Jak przestać się martwić i podzielić się bombą? Co to jest Nuclear Sharing
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Stoltenberg zapowiedział również, że NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream. - Jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdecydowaną odpowiedź - podkreślił. 

- Putin rozpoczął tę wojnę i musi ją zakończyć poprzez wycofanie wojsk z Ukrainy. (...) Prezydent Putin zawodzi na Ukrainie. Jego próby aneksji, częściowa mobilizacja i lekkomyślna retoryka nuklearna stanowią najbardziej znaczącą eskalację od początku wojny - oświadczył szef NATO.

Stoltenberg wezwał też Białoruś, by przestała pomagać Rosji w agresji przeciwko Ukrainie. - Prezydent Łukaszenka powinien powstrzymać współudział Białorusi w tym nielegalnym konflikcie - powiedział.

"Bardzo ważne jest to, by Ukraina wygrała"

Szef NATO pytany był o to, czy nie obawia się, że przekazywanie przez państwa członkowskie broni Ukrainie osłabi ich własne możliwości obronne. - Sojusznicy przekazali bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy. (…) Jest to coś, z czego się cieszymy i zachęcamy jako NATO każdego sojusznika do takiego dziania - mówił.  

- Jest to coś, co zostało wyjęte z arsenałów sojuszników. W ten sposób zmniejszyli swoje arsenały, ale trzeba było tak zrobić. Dla nas wszystkich bardzo ważne jest to, by Ukraina wygrała tę wojnę. Gdy Putin wygra, nie będzie to tylko porażka dla Ukrainy, ale coś bardzo niebezpiecznego dla nas wszystkich - zaznaczył.

"Ataki hybrydowe i cyberataki mogą spowodować uruchomienie artykułu 5"

Stoltenberg mówił również, że "w ciągu ostatnich lat NATO dokonało największej transformacji naszej zbiorowej obrony od zakończenia zimnej wojny, a częścią tego jest pełne uwzględnienie zagrożeń hybrydowych, cyberzagrożeń". - Dlatego też stwierdziliśmy kilka lat temu, że ataki hybrydowe i cyberataki mogą spowodować uruchomienie artykułu 5 - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom, adso

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości