NATO intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z uszkodzeniami infrastruktury podmorskiej

Źródło:
PAP
Artylerzyści z okrętu ORP Orkan ćwiczą na Bałtyku
Artylerzyści z okrętu ORP Orkan ćwiczą na BałtykuTVN24/ Artur Molęda, Przemysław Gosławski
wideo 2/2
Artylerzyści z okrętu ORP Orkan ćwiczą na BałtykuTVN24/ Artur Molęda, Przemysław Gosławski

NATO zwiększa działania związane z ochroną infrastruktury podmorskiej w regionie Morza Bałtyckiego. Decyzję tę podjęło w konsekwencji uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego łączącego Szwecję i Estonię oraz gazociągu Balticconnector, łączącego Finlandię z Estonią.

NATO poinformowało w czwartek, że intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z niedawnymi zniszczeniami infrastruktury podmorskiej w regionie.

"Zaostrzone środki obejmują dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w tym przy użyciu morskich samolotów patrolowych, należących do NATO samolotów AWACS i dronów. W ten obszar wysyłana jest także flota czterech natowskich niszczycieli min" – oznajmiło NATO w komunikacie.

Reakcja NATO na uszkodzenie kabla Balticconnector

NATO podjęło tę decyzję w konsekwencji uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego łączącego Szwecję i Estonię oraz gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią. Obydwa wydarzenia miały miejsce w tym samym czasie, w pierwszej połowie tego miesiąca.

- Nadal uważnie monitorujemy sytuację i pozostajemy w bliskim kontakcie z członkami naszego Sojuszu, Estonią i Finlandią oraz naszym partnerem, Szwecją - przekazał rzecznik NATO Dylan White.

- NATO będzie w dalszym ciągu dostosowywać swoją pozycję morską na Morzu Bałtyckim i podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo członkom Sojuszu - podkreślił.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/NATO_AIRCOM, Hiszpańskie Siły Powietrzne