Nanoradio gra Claptona

Aktualizacja:
 
Odbiornik radiowy przeszedł drogę od słonia do bakterii...Courtesy Zettl Research Group, Lawrence Berkeley National Laboratory and University of California at Berkeley

Zbudowaliśmy w pełni funkcjonalny, zintegrowany radioodbiornik, mniejszy od jakichkolwiek innych, z węglowej nanorurki - taką informację podali naukowcy z uniwersytetu Berkeley w Kalifornii (USA). Czy to początek kolejnej rewolucji w technice?

Jedna nanorurka (czyli niezwykle mała struktura mająca postać pustej w środku rurki) stanowi wszystkie elementy odbiornika, łącznie z anteną i wzmacniaczem. Nazwa "nanorurka" pochodzi od jej średnicy, mierzonej właśnie w nanometrach. 1 milimetr to odległość miliona nanometrów.

Oczywiście radio nie ma wbudowanego głośnika, ale naukowcy dowiedli, że działa i można za jego pomocą słuchać muzyki (zobacz i posłuchaj tutaj).

"Wykorzystaliśmy już radio do odbioru muzyki na falach FM, między innymi utworu "Layla" Erica Claptona i "Good Vibrations" Beach Boysów" - czytamy na stronie uniwersytetu.

Nanorewolucja

Zdaniem większości naukowców nanotechnologia - zestaw technik dotyczących budowy struktur na poziomie atomów i cząstek - jest zbliżającą się rewolucją w nauce i technice. Już dziś wiele elementów naszego życia bazuje na rozwiązaniach wziętych z tej dziedziny, miedzy innymi "oddychające" materiały czy elementy komputerów.

Jednym z milowych kroków nanotechnologii (choć może powinno się powiedzieć - nanometrowym) było stworzenie węglowych nanorurek. Mające średnicę nawet nanometra (dziesięć do minus dziewiątej metra) teoretycznie mogą być jednak bardzo długie, stając się w przyszłości budulcem materiałów znacznie mocniejszych niż jakiekolwiek istniejące dziś.

Na co to komu?

Czemu może służyć nanoradio? Naukowcy z Berkeley uważają, że będzie mogło być ono elementem urządzenia kontrolowanego falami radiowymi, które krążyłoby w krwiobiegu. Być może wzbogaci też telefony komórkowe i inne nowoczesne urządzenia.

Jedno na pewno nie ulega wątpliwości - nanoradio jest kolejnym dowodem na to, że niebawem wiele się zmieni w nauce i technice. A może trafniej było by napisać - bardzo "niewiele".


Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Courtesy Zettl Research Group, Lawrence Berkeley National Laboratory and University of California at Berkeley