Namierzyli Dżochara dzięki kamerze termowizyjnej. Zobacz zdjęcia

Nagranie z kamery termowizyjnej, dzięki której namierzono Dżochara
Nagranie z kamery termowizyjnej, dzięki której namierzono Dżochara
Massachisetts State Police
Zdjęcie z kamery termowizyjnej - łódka, gdzie ukrywał się DżocharMassachisetts State Police

Dżochar Carnajew został ujęty dzięki zdjęciom z kamery termowizyjnej, które udostępniła policja z Massachusetts. Widać na nich łódź, w której skrył się podejrzewany o zamachy w Bostonie. Podczas policyjnej akcji Dżochar został ranny; jest w szpitalu w stanie śpiączki farmakologicznej i nie może mówić z powodu urazu gardła.

Zdjęcia udostępnione przez policję wykonane zostały z helikoptera wyposażonego w kamerę termowizyjną. Dzięki nim zlokalizowano Dżochara Carnajewa, który ukrywał się w łódce znajdującej się w ogrodzie jednego z mieszkańców Watertown pod Bostonem. Właściciel posesji zauważył, że na jachcie jest krew i że ktoś ukrywa się na pokładzie. Okazało się, że to poszukiwany Dżochar Carnajew.

19-latek został ujęty, ale jest ranny i przebywa w szpitalu. Jak podaje CNN, ma ranę gardła i póki co nie może mówić. Jak powiedział gubernator stanu Massachisetts Deval Patrick, stan Carnajewa jest poważny, ale stabilny. Mężczyzna znajduje się w farmakologicznej śpiączce i jest zaintubowany. - Zarówno ja, jak i wszyscy stróże prawa mamy nadzieję, że przeżyje, bo mamy do niego mnóstwo pytań, na które musimy poznać odpowiedzi - powiedział Deval.

Kamera pomogła namierzyć podejrzanego PAP/EPA

Sądzony jako wróg Ameryki?

Nie wiadomo, czy wcześniej został wstępnie przesłuchany przez policję. Nie postawiono mu też jeszcze oficjalnie zarzutów. Wiadomo, że rząd USA chce przesłuchać 19-latka bez obecności prawnika i bez stosowania tzw. praw Mirandy - czyli m.in. informowania o prawie do zachowania milczenia i prawa do bycia poinformowanym, że wszystko co zezna, może być wykorzystane przeciwko niemu w czasie procesu. Nie jest jasne także, czy Carnajew będzie sądzony jako "wróg Ameryki" przez sąd wojskowy i zgodnie z prawem wojennym (podobnie jak zatrzymani w Guantanamo), czy też stanie przed sądem federalnym. Prawnicy są zdania, że w przypadku Carnajewa powinno zastosować się to drugie rozwiązanie, ponieważ posiada on amerykańskie obywatelstwo i został zatrzymany na terytorium USA.

Będzie współpracował z policją?

19-latek w procesie najprawdopodobniej dostanie obrońcę z urzędu. Prokuratorzy zapewne postawią Dżocharowi zarzut terroryzmu, za co grozić mu będzie nawet kara śmierci. Obrona będzie prawdopodobnie skupiała się na umniejszeniu roli Dżochara w przygotowaniu zamachów, akcentować będzie również młody wiek podejrzanego. Być może Carnajew będzie chciał współpracować ze śledczymi i ujawni wartościowe informacje. - Jeśli powie: "ja to zrobiłem, nikt mi nie pomógł", to nie będzie wiele - mówi były prokurator Bostonu, Donald Stern. Dżochar Carnajew został ujęty w czasie policyjnej obławy w sobotę nad ranem. Wcześniej w pościgu zginął jego 26-letni brat Tamerlan.

Autor: jk/iga / Źródło: CNN, New York Daily News, Reuters

Raporty: