Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (USA) ogłosili stworzenie baterii, która ładuje się w 20 sekund. Odkrycie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na prąd elektryczny, m.in. przez elektryczne samochody które zdaniem wielu specjalistów są przyszłością motoryzacji.
Głównym problemem większości nowoczesnych urządzeń jest bateria. Telefon z dużym wyświetlaczem, mały laptop czy przenośna konsola do gier - pożerają prąd w niezwykle szybkim tempie. Ładują się natomiast czasem kilka godzin.
Możliwość ładowania i rozładowywania baterii w ciągu sekund a nie godzin może stworzyć całkowicie nowe urządzenia i wpłynąć na styl życia. Gerbrand Ceder, MIT
Zdaniem uczonych z prestiżowej uczelni MIT, problem jest jednak bliski rozwiązaniu. Wyniki badania, kierowanego przez Gerbranda Cedera zostały ogłoszone w najnowszym numerze "Nature".
Stare-nowe
Materiał, który został wykorzystany do budowy baterii nie jest nowy, został tylko inaczej przystosowany do przewodzenia prądu. Ceder uważa, że dzięki temu nowe rozwiązanie technologiczne pojawi się na rynku w ciągu 2/3 lat.
Na czym polega modyfikacja? Naukowcy przyśpieszyli bieg jonów w baterii, tworząc dla nich "tunele", które działają jak obwodnice dużego miasta, kierujące poza centrum. Dzięki temu najnowocześniejsze baterie litowe - niezwykle wydajne ale o bardzo gęstej budowie - nie będą się już tak powoli ładować.
Także wydatkowanie przez nie energii będzie znacznie szybsze. Pozwoli to na usprawnienie działania samochodów elektrycznych, pozwalając szybko przyśpieszać jak to jest w samochodach benzynowych.
Długowieczne
Ceder zaznaczył także, że nowe baterie nie ulegają tak szybkiej degradacji wskutek procesu ładowania i rozładowywania jak zwykle baterie (co zmusza nas do częstej ich wymiany w telefonach).
Dzięki temu baterie z MIT mają być mniejsze i lżejsze, nie potrzebując psującego się zapasu.
- Możliwość ładowania i rozładowywania baterii w ciągu sekund a nie godzin może stworzyć całkowicie nowe urządzenia i wpłynąć na styl życia - napisał Gerbrand Ceder w "Nature".
Źródło: web.mit.edu
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu