Najemnicy pod kontrolą

 
Uregulowania dotyczą też polskich ochroniarzyArchiwum TVN

We współczesnych konfliktach zbrojnych coraz większą rolę odgrywają prywatni najemnicy, nazywani firmami ochroniarskimi. Do tej pory ich działalność nie była uregulowana prawem międzynarodowym. Teraz ma się to zmienić.

Siedemnaście krajów, w tym Polska, podpisało w Szwajcarii umowę, która reguluje zasady działania najemników.

Od teraz firmy ochroniarskie będą zobowiązane na równi z państwami, które je wynajęły, do przestrzegania prawa międzynarodowego i praw człowieka.

Zbiór dobrych praktyk

Umowa nie tylko zebrała i uprościła dotychczasowe przepisy. Znalazł się w niej także 70-punktowy katalog dobrych praktyk zawierający kryteria kontroli i nadzoru nad firmami ochroniarskimi.

Wśród uczestników szwajcarskiej konferencji znalazły się zarówno kraje, z których firmy ochroniarskie pochodzą, jak Wielka Brytania i USA, jak również te, w których one działają, jak Irak czy Afganistan. W obradach brali udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych i firm ochroniarskich.

Ochroniarze jak żołnierze

Firmy ochroniarskie coraz częściej są zatrudniane w strefach konfliktu przez rządy państw, aby zminimalizować straty wśród własnych żołnierzy. Z ich usług korzystają również media, organizacje pozarządowe i biznes.

Głośna była sprawa wynajętej przez USA firmy Blackwater, którą władze Iraku oskarżają o zabicie rok temu w Bagdadzie 17 cywili. Irak domagał się osądzenia sprawców masakry, ale do tej pory nie rozstrzygnięto, gdzie miałby odbyć się proces.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN