Nadciąga olbrzymia fala uchodźców z Syrii. Turcja: ktoś musi powstrzymać Rosję


Około 35 tys. syryjskich uchodźców w ciągu ostatnich 48 godzin dotarło do tureckiej granicy i zostało umieszczonych w obozach po syryjskiej stronie granicy - poinformował Suleyman Tapsiz, gubernator prowincji Kilis w południowej Turcji. Unia Europejska obawia się kolejnej dużej fali uchodźców.

Gubernator prowincji Kilis rozmawiał z dziennikarzami na przejściu granicznym Oncupinar, na które przybywają tłumy syryjskich uchodźców.

Obozy po obu stronach granicy

O podtrzymywaniu polityki przyjmowania uchodźców z Syrii zapewnił turecki minister spraw zagranicznych. - Wciąż utrzymujemy politykę otwartej granicy dla osób uciekających z Syrii - powiedział Mevlut Cavusoglu.

Suleyman Tapsiz, tłumacząc decyzję o umieszczeniu przybyłych uchodźców w obozach po syryjskiej stronie granicy, powiedział: - Nasze drzwi nie są zamknięte, ale w tym momencie nie ma potrzeby przyjmowania ich wewnątrz naszych (tureckich) granic.

Podkreślił zarazem, że wszystkim przybyłym zapewnione zostało jedzenie, koce oraz namioty.

"Atakowane są szkoły i szpitale"

Turcja spodziewa się, że liczba uchodźców na jej granicy z Syrią jeszcze się zwiększy, jeżeli trwać będą rosyjskie bombardowania i ofensywa syryjskich sił wiernych prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. - Nie możemy zostawić ich samych sobie, bo trwają naloty (rosyjskiego lotnictwa). Atakowane są szkoły, szpitale i ludność cywilna - powiedział Cavusoglu. - Ktoś musi powstrzymać Rosję - zaapelował.

Gubernator Tapsiz szacuje, że w przypadku kontynuowania rosyjsko-syryjskiej ofensywy wokół Aleppo napłynie do jego prowincji kolejnych 70 tys. Syryjczyków.

UE daje Turcji 3 mld euro

Turcja przyjęła już dotąd około 2,5 mln uchodźców z Syrii, jednak wielu z nich udaje się w dalszą drogę do Grecji i dalej przez Bałkany Zachodnie do bogatych krajów UE. Napływ uciekinierów z Aleppo budzi obawy, że niebawem do Unii zaczną napływać duże liczby uchodźców.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że "moralnym i prawnym obowiązkiem jest ochrona tych, którzy potrzebują takiej międzynarodowej ochrony".

Przypomniała, że obiecana Turcji unijna pomoc ma na celu właśnie to, by Ankara miała środki na pomoc ludziom szukającym azylu i mogła zapewnić im gościnę i ochronę.

UE zatwierdziła w tym tygodniu utworzenie funduszu w wysokości 3 mld euro na pomoc dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji. UE i Turcja uzgodniły też w listopadzie ub.r. plan działań, mający na celu zahamowanie fali migracji do Unii, ale na razie jego wdrażanie przebiega opornie.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mm//tka / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: